Yazdır

Bulgaristan’a İade-i Ziyaret

0kapakBulgaristan-Türkiye ilişkilerini geliştirmek adına 2016 Aralık ayında Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğini ziyaret eden Bulgar Şehirler ve Bölgeler Derneği’nin daveti üzerine Tarım Kredi Kooperatifleri Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü 17 Ağustos 2017 tarihinde beraberindeki heyetle birlikte Bulgaristan’a iade-i ziyaret gerçekleştirildi.

Başkan Külcü ve beraberindeki heyet, Bulgaristan Tarım Bakan Yardımcısı Tsvetan Dimitrov ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve şirketleri ile Bulgaristan arasındaki tarım ve hayvancılık işbirliği potansiyelini geliştirmek ve güçlendirmek üzere görüşmelerde bulundu. Görüşmelere, Bulgaristan Hayvan Irkları Enstitüsü Başkanı olan eski tarım bakanı Prof. Dr. Vladimir Bubnyak ve diğer yetkililer katıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri şirketi Tarkim Bitki Koruma A.Ş. tarafından üretilen zirai ilaçların Bulgaristan’daki şirketimiz Trakya Dış Tic. AD aracılığıyla satılabilmesini teminen ruhsatlandırma çalışmaları, sera örtüleri, damla sulama sistemleri ve gübre ürünlerinin ihracatının kolaylaştırılması ile şirketimiz Tarım Kredi Yem A.Ş.’nin ayçiçek, kepek ve DDGS gibi hammadde ihtiyaçlarının Bulgaristan’dan temini süreçlerinin konuşulduğu görüşmede, Bakan Yardımcısı Dimitrov bu konularda her türlü desteği vereceğini ve oluşabilecek sıkıntıları gidermek için çaba göstereceğini ifade etti.

Bulgaristan Eski Tarım Bakanı olan Prof. Dr. Vladimir Bubnyak ile de görüşen Başkan Külcü ve Tarım Kredi heyeti, Bulgaristan’daki hayvan varlığı ile küçükbaş ve büyükbaş hayvan ihracat potansiyeli gibi konularda görüş alışverişinde bulundu.

Bulgaristan Hayvan Irkları Enstitüsü Başkanı olan Prof. Dr. Bubnyak Tarım Kredi Kooperatifleri ve şirketleriyle Bulgaristan arasındaki tarım ve hayvancılıkla ilgili her türlü ortak çalışmaya destek vereceklerini söyledi. Yapılacak ortak çalışmalarla AB Proje desteği de alınabileceğini ifade eden Prof. Dr. Bubnyak heyete ziyaretlerinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bulgaristan Belediyeler Birliği Başkanı Ergin Emin de heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek Külcü’ye bir plaket takdim etti.

Heyetler arasında hem Türkiye’de ve hem de Bulgaristan ziyareti sırasından yapılan görüşmeler doğrultusunda; Bulgaristan ve bu ülke üzerinden Balkan ülkeleri ile ticaretimizin geliştirilmesi için Bulgaristan’da bulunan dış ticaret şirketimiz ile diğer şirketlerimizin  işbirliği imkanlarına yönelik muhataplarıyla karşılıklı görüşmeleri devam etmektedir.