Yazdır

Tarım Kredi, FAV Turkey’deki yerini aldı

kapakTarım Kredi’nin zirve ana sponsoru olduğu FAV TURKEY Sebze Meyve, Kuru Gıda, Kesme Çiçekçilik Fuarı ve Zirvesi’nin açılışı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş’in katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Türkiye’nin ev sahipliğinde 10 ülkenin katılımı ve “Sürdürülebilir Tarım” temasıyla gerçekleştirilen uluslararası fuara Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ve bağlı şirketlerinden Tarım Kredi Birlik, Tarkim, Bereket Sigorta ve Bereket Emeklilik katıldı. Fuarda Bakan Yardımcısı Daniş, Tarım Kredi standını ziyaret ederek Genel Müdür Ayhan Karayama’dan faaliyetler hakkında bilgi aldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Daniş, Türkiye’de  150 tarımsal ürünün ekonomik olarak üretilebildiğini ifade etti. Türkiye'nin fındık, kiraz, incir, kayısı, ayva, kestane, kavun, karpuz, salatalık, fasulye, Antep fıstığı, biber, elma ve mercimekte dünya üretiminde ilk 3'te olduğunu dile getiren Daniş, şunları kaydetti: 

"Günümüzde ülkemiz meyve üretiminde dünya 5'incisi, sebze üretiminde ise 4'üncü konumda. Çiftçiyi bilgiyle, topraklarımızı suyla buluşturmamız lazım. Desteklerimiz ve yatırımlar devam ediyor. Meyve ve sebze üretiminin çok daha yukarılara taşınacağını söyleyebilirim. Üretmek yetmiyor. Pazara ulaştırmamız lazım Dış Ekonomik İlişkiler ile birlikte dış ticaretin geliştirilmesi ve ihracatın artırılması için 9 ülkede tarımsal iş forumları ve toplantıları gerçekleştirdik. Çin hedef pazarlarımızdan biri. Mayıs ayında Çin’de yine büyük bir iş forumu yapacağız. Ekim ayında Tunus’da yapacağız. Bakanlık olarak  Afrika açılımımıza da devam edeceğiz."

“Türkiye çok büyük bir pazar"

Türkiye'nin çok büyük,  İstanbul’un da önemli bir pazar olduğunu ifade eden Daniş, "FAV TURKEY ürünlerimizin yeni pazarlara açılmasında ve mevcut pazarlardaki payımızın artmasına katkı sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

“Genel Müdür Karayama: Üreticilerimizin ürünlerini aracısız bir şekilde tüketicilere ulaştırmayı hedefliyoruz”

FAV TURKEY Sebze Meyve, Kuru Gıda, Kesme Çiçekçilik Zirvesi’nde Tarım Kredinin faaliyetleri hakkında yerli ve yabancı katılımcılara bilgi veren Genel Müdür Karayama ise “Yaş sebze ve meyve kategorisi içerisinde yer alan birçok üründe çiftçilerimizce üretilen yaklaşık 50 ürünü, ülke genelinde yaklaşık 350 adet Üretici Örgütü Belgesi sahibi Kooperatifimiz vasıtasıyla alıyoruz. Aldığımız ürünlerin nihai tüketiciye doğrudan ulaştırılması amacıyla Tarım Kredi, son yıllarda ülkemizin yaygın market zincirleri ile sözleşmeler yaparak önemli işbirliklerine imza attı. Bu proje ile ülkemizde yer alan önemli market zincirlerinin yaş meyve sebze ihtiyacının Kurumumuz aracılığıyla karşılanmasını hedefliyoruz. Bu sayede üreticilerimizin ürettiği ürünler doğrudan aracısız bir şekilde tüketiciler ile buluşacaktır. Ayrıca bu işbirliği ile bir yandan özellikle küçük ölçekte üretim yapan çiftçi ve ortaklarımızın pazar kaygısını azaltarak, pazara ulaşmasına katkı sağlayacağız. Diğer yandan da tüketicilerimizin daha uygun koşullarda kaliteli ve ekonomik ürün tüketmelerine aracılık etmiş olacağız.” İfadelerini kullandı.

“2016 Yılında 20 ülkeye toplam 4,5 Milyon Dolar İhracat gerçekleştirdik”

Tarım Kredi’nin ve 12 şirketinin yurtdışındaki fuar, iş forumu gibi organizasyonları takip ettiğini, ürünlerini yurtdışında tanıtmakta ve yeni pazarlar açarak çiftçilerin ürünlerine katma değer kazandırılması için çalıştıklarını belirten Karayama, “Tarım Kredi, 12 Şirketiyle 2016 Yılında 20 ülkeye toplam 4,5 Milyon Dolar İhracat gerçekleştirmiştir. Bu Şirketlerimizin bir kısmı Fas, Tunus, Cezayir, Hırvatistan, Mısır, Libya, Suriye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  gibi Akdeniz Ülkelerinde de faaliyet göstermektedir. Tarkim Bitkisel İlaç üreten bir şirketimizdir.  2016 yılında Mısır, Suriye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yaklaşık 750.000 $’lık satış gerçekleştirilmiş olup, yıllık 1 milyon $’lık satış hedefine ulaşmak ve arttırarak devam ettirmek arzusundadır.  İmece Plastik şirketimizin İran, Cezayir ve Libya ile ticareti bulunmakta olup, Şirketimizin bu ülkeler ile işbirliğinin arttırılması için gerekli görüşmeleri yapmaktayız. Bunun dışında TAREKS Tohumculuk ve Gübretaş gibi şirketlerimiz ile de söz konusu ülkelerde faaliyet gösteren muhataplarımızla yeni işbirliği arayışlarını da sürdürüyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Tarım TV’nin canlı yayın konuğu olan Karayama, Tarım Kredi ve bağlı şirketlerinin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

“Afrika Ülkelerine Tarım Kredi Modeli”

Zirve konuşmalarının ardından Tarım Kredi standını ziyaret eden Kamerun Tarım İşletmeleri Uluslararası İlişkiler Başkanı Nkwah Akongnwi NGWA,  Etiyopya Tarım Vakfı Uluslararası Koordinatörü Mohamed ABAOLI,  Senegal Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı ve İktisadi Ofis Şefi, Cheikh DIALLO, Cezayir Depolama Kooperatif İşletmesi Direktörü Tarik BOUKLI Genel Müdür Ayhan Karayama ile görüş alışverişinde bulundu. Kaliteli tarımsal girdiye ulaşma konusunda sıkıntılar yaşadıklarını belirten yabancı ülke temsilcileri Tarım Kredi modeline benzer bir yapılanmayı kendi ülkelerinde de kurmak istediklerini belirttiler. Genel Müdür Karayama da Tarım Kredi olarak her türlü işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi.

FAV TURKEY Sebze Meyve, Kuru Gıda, Kesme Çiçekçilik Fuarı ve Zirvesi’nin açılışına Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, İDTM Genel Müdürü Rüştü Argıt ile çok sayıda davetli ve basın mensubu da katıldı.