Yazdır

Kahramanmaraş’ta Gıda Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı

0kapak‘Gıda Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı’nda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba; “Kendi gıdasını üretemeyen ülkeler tam bağımsız olamaz. O yüzden mutlaka bizim kendi insanımızı doyuracak gıdayı üretmemiz lazım.” dedi.

Kahramanmaraş’ta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla ‘Gıda Tarım ve Hayvancılık Çalıştayı’ düzenlendi.

Çalıştaya; Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Kahramanmaraş Milletvekilleri, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Erkoç, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Güneş, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri iştirak etti.

“Sorunların çözümü birlik ve beraberlik”

Çalıştayda yaptığı konuşmada, içinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan sorunların ve nedenlerinin, Kahramanmaraş’ın da içerisinde bulunduğu yörede, yakından bilindiğini dile getiren Bakan Fakıbaba, bu sorunların üstesinden gelebilmenin öncelikli koşulunun birlik ve beraberlik olduğunu aktardı.

“Biz PYD'nin ne olduğunu biliyoruz, bunların ne yapmak istediğini biliyoruz.” diyen Fakıbaba, şöyle devam etti: “Bunlar toprakları bölemeyecek. Ben hep şunu söylüyorum, kendi gıdasını üretemeyen ülkeler tam bağımsız olamaz. O yüzden mutlaka bizim kendi insanımızı doyuracak gıdayı üretmemiz lazım. O yüzden bizim mutlaka ve mutlaka topraklarımızı suyla buluşturmamız lazım. Görevimiz, toprağı suyla buluşturmak. Bu konuda emeği geçenlerden Allah razı olsun. Veysel Eroğlu bakanımızla da görüştük, inşallah bu konuda önemli çalışmaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Fakıbaba, AK Parti hükümetleri döneminde tarım alanında üretimden ihracata kadar ciddi destekler verildiğini anlatarak, bunların yeterli olmadığını, daha fazla çalışarak daha iyi yerlere gelmeye çalışılacağını söyledi.

“İsraf eden iflas eder”

Tarladan sofraya kadar sorumlulukları olduğunun altını çizen Bakan Fakıbaba, “Komşumuz açken tok yatarsak kendimizi sorgulamamız lazım. Aman ha, israf eden iflas eder. Bizim israf etmememiz lazım. Sağlıkçı olarak ben sofraya yarım porsiyonla başlıyorum, doymadım yarım porsiyon daha. Ben insanlar yemek yemesin demiyorum. Oysa mutlaka ve mutlaka kahvaltı yaptığımız saatlerde açlıktan ölen insanlar var, özellikle de Müslüman coğrafyasında. Bizim bunlara yardım etmemiz gerekir. Önce ülkemizde sonra da tüm İslam alemindeki aç insanlara karşı sorumluluğumuz var. Bunu hep birlikte başaracağız.” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan da, Kahramanmaraş’ın devlet teşviklerini en iyi kullanan illerden biri olduğunu söyledi. Özkan, “Kültürümüzün temelini oluşturan tarım en fazla Kahramanmaraş’ta ortaya çıkmakta ve örnek olmaktadır. ” dedi.

Çalıştayın ardından Bakan Fakıbaba, beraberindeki heyet ile 3. Kahramanmaraş Tarım Gıda Hayvancılık Fuarı’nda stantları gezdi, yöresel yiyeceklerin tadına baktı ve buzağı güzellik yarışmasını izledi.

Hikmet DEMİREL / GAZİANTEP