Yazdır

Vezirköprü’ye Küçükbaş Hayvan Desteği

0kapakSamsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal kalkınma programı kapsamında Vezirköprü’de 10 çiftçiye toplam 220 keçi dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliğinin tedarik ettiği ve Tarım Kredi Kooperatifleri güvencesi ile sağlanan keçiler Vezirköprü’lü hayvan yetiştiricilerinin yüzünü güldürdü.

Vezirköprü ilçesinin Boğazkoru Mahallesi'nde gerçekleştirilen hayvan dağıtım törenine; Samsun Valisi Osman Kaymak,  Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner, İl Jandarma Komutanı  J. Kd. Alb. Ünsal Ağaoğlu, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu, Bölge Müdür Yardımcısı Şemis Kalem, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mehmet Akif Özdemir ve Boğazkoru mahallesi sakinleri katıldı.

Törende konuşan Vali Kaymak, “Hükümetimiz son yıllarda tarımı desteklemede çok büyük gelişmeler kaydetti. Özellikle destekler ve teşvikler köylümüzü köyden göç eden değil, köyünde kalan durumuna getirdi. Şunu söylüyoruz sadece Tarım Bakanlığı'nın destekleri yetmez. Büyükşehir Belediyelerimiz ve İlçe Belediyelerimizin de destek vermeleri gerekiyor. Projeyi hazırlayan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Bugün burada alternatif bir gelir kaynağı sunuluyor. Ümit ediyorum bu, başarılı olur ve diğer köylere örnek olur.” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise, Samsun'da vatandaşın konforlu bir hayat sürmesinin yanında köy ekonomilerini de yükseltmeyi hedeflediklerini belirterek, “Kırsal kalkınma konusunu ilçelerimizde ve köylerimizde yapacağımız hizmetlerin vazgeçilmezi haline getirdik. İktisadi bir köy ekonomisi ortaya koymamız lazım düşüncesiyle çalışmalara başladık. Birçok kırsal kalkınma projesi gerçekleştirmekteyiz. Önümüzdeki yıl Boğazkoru mahallesindeki üretimler başarılı olursa, Samsun'un diğer köylerinde de destek sağlamaya söz veriyorum. Sizin başarınız Saanen keçisi üretimi yapacaklara ışık tutacaktır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, kırsal kalkınmanın desteklenmesine yönelik çalışma kapsamında, protokol üyeleri tarafından, 10 çiftçiye 20'şer Saanen keçisi, 20 teke, yonca tohumu ve Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği tarafından ücretsiz yem dağıtıldı.

Tayfun KAÇAR / SAMSUN