Yazdır

Karayama: Kızılay İle İşbirliğine Hazırız

00kapakTürkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Ayhan Karayama, Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Genel Müdürü Dr. İbrahim Aktan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyarette Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez ve Bölge Birlikleri’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Karayama, 17 Bölge Birliği, 1625 kooperatif ve şirketleriyle birlikte 7 bin 158 personelle tarım sektörüne hizmet veren büyük bir aile olduklarını söyledi.

Tarım Kredi’nin iki ana görevi yerine getirdiğini kaydeden Karayama “Kurumumuz, 150 yılı aşan mazisi ile Türkiye’nin en büyük çiftçi kuruluşudur. Bunun getirdiği sorumluluk doğrultusunda, iki ana vazifemizi yerine getirme gayreti içindeyiz. Bunlardan ilki Bölge Birliklerimiz ve kooperatiflerimiz aracılığıyla üreticilerimizin talepleri doğrultusunda her türlü ihtiyaçlarını minumum fiyatlarla karşılayarak yanlarında yer almaktır. Bir başka sorumluluğumuz da ürün pazarlaması ve değerlendirmedir.  Kooperatiflerimiz, TK Birlik şirketimiz ve TK Birlik Marketler ya da PTT işbirliği ile hayata geçirdiğimiz e-ticaret yoluyla üreticilerimizin ürünlerini, tüketicilere ulaştırıyoruz.” dedi.

Karayama “Ayrıca TK Birlik şirketimiz aracılığıyla üreticilerimizden aldığımız tarımsal ürünlerle, bir çok kamu kurum ve kuruluşunun  ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bakanlıklar, kaymakamlıklar, belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve cezaevleriyle çalışıyoruz. Bu anlamda Türk Kızılay’ının gerek yurt içi gerekse yurt dışı faaliyetlerinde birlikte çalışabileceğimizi inanıyorum. Başta Suriye olmak üzere Kızılay’ın tüm dünyada yürüttüğü projelerde yer alabiliriz. Kızılay’ın özellikle yurt dışında yürüttüğü tarımsal kalkınma projelerinde de işbirlikleri yapabiliriz.” diye konuştu.

Karayama’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Türk Kızılayı Başkanı Kerem Kınık, Tarım Kredi Kooperatiflerinin tarım sektöründe önemli görevler üstlendiğini belirterek, “İki kurum arasında işbirliğini önemsiyoruz. Bu anlamda özellikle gıda güvenliği alanında geliştirilebilecek projelerle ilgili görüşmelerimizi sıklaştıracağız” diye konuştu.  Görüşmede Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. İbrahim Aktan, Kızılay’ın yurt içi ve yurt dışında yaptığı çalışmalara ilişkin bilgi vererek “Önemli bir tecrübe ve deneyime sahip Tarım Kredi Kooperatiflerinin, önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz projelere de katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.