Yazdır

Gaziantep’te 2 Bin Ton Tohum Dağıtımı

0kapakGaziantep’te tohum sosyal sorumluluk projesi kapsamında Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tedarik edilen 2 bin ton buğday tohumu dağıtımı gerçekleştirildi.

Gaziantep'te üreticilere 2 bin ton buğday tohumu dağıtıldı. Tarım Kredi Kooperatiflerince tedarik edilen 2 bin ton buğday tohumunun dağıtıldığı törene; Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Aksoy, Müdür Yardımcıları Raif Atayık ve Levent Uslu, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Şahinbey Belediyesi’nin çiftçilere çok önemli bir destekte bulunduğunu belirterek, “Şahinbey Belediyemiz sosyal belediyecilik projelerine bir yenisini daha ekledi. İmzaladığımız protokol kapsamında Şahinbey ilçemizde bulunan 5 bin çiftçinin tohumluk buğdayının % 50’sini, gübrenin de %80’nini Şahinbey Belediyemiz karşılayacak. Üretici için çok önemli olan bu hizmetlerinden dolayı Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyoruz” dedi.

Çiftçiye, her türlü desteği verdiklerini belirten Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da, “Çiftçilerimize üretimle ilgili destek sağlama noktasında bu yıl yeni bir projeye başlıyoruz. Çiftçilerimize 2 bin ton sertifikalı Ceyhan 99 tohumluk buğday dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Bunun yüzde 50'si belediyemiz tarafından çiftçilerimize hibe olarak veriliyor. Yüzde 50'sini ise çiftçilerimiz karşılıyor. Ayrıca yine 2 bin ton taban gübresi, belediyemiz tarafından yüzde 80'i karşılanacak şekilde dağıtılacak. Bu projenin toplam maliyeti yaklaşık 5 milyon lira. Desteklerimiz sadece bununla sınırlı kalmayacak. İnşallah hayvancılığın gelişmesi, damızlık hayvanların yemleri, zeytin fidanı ve fıstık çamı dağıtımı konusunda da desteklerimiz devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Tören protokol konuşmaları ve dua sonrası tohum dağıtımı ile son buldu.

Hikmet DEMİREL / GAZİANTEP