Yazdır

İnegöl’ de “Türkiye Tarımı Konuşuyor” Çalıştayı

0kapakİnegöl Belediyesi ve Küresel Araştırma Düşünce Merkezi (GRTC) iş birliğiyle düzenlenen ve iki gün süren “Türkiye Tarımı Konuşuyor Çalıştayı" İnegöl’de gerçekleştirildi.

Tarımda yaşanan sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin ele alındığı Türkiye Tarımı Konuşuyor Çalıştayı’na Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü ve Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Bücük iştirak etti.

Çalıştayın açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl özelinde 2014 yılında da bir çalıştay gerçekleştirdiklerini hatırlattı. İnegöl ölçeğinde ciddi verilere ulaştıklarını dile getiren Başkan Aktaş, “Rakamları incelediğinizde, rakamlar yalan söylemiyor tarıma anormal destekler veriliyor. Buna rağmen en çok eleştirilen, tartışılan, rayına oturmayan tren gibi, yolunu bulamamış şekilde ilerlemeye çalışılıyor. Ciddi sıkıntılar var. İlgililerine rapor sunmak, bu noktada bir algı oluşturmak adına bu çalıştay önemli. Yıllarca kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik. Bugün ise tarım kesimindeki birçok arkadaşımız isyanlarda. Muhakkak buradan bazı sonuçlar ortaya çıkacak. O raporların etkisi katkısı olacaktır. Planlama hataları var, bilgi eksikleri var. Daha iyi neticeye ulaşmak en büyük arzu. Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmek lazım. Eskiden tarıma zerre miskal destek verilmiyordu. Kırsalı da tarımı da öncelik kabul eden yerel yönetim anlayışı var. 4 toplama merkezini İnegöl olarak yaptık. Çok daha iyiye ulaşabiliriz. Bu buluşmaların ana gayesi budur.” diye konuştu.

Küresel Araştırma Düşünce Merkezi Genel Başkanı Mustafa Önsay da 14 yılda hükümetin tarıma büyük destekler verdiğini belirterek, “Ancak medyada halk arasında en çok eleştirilen konu tarım oluyor. Bu işin niye böyle olduğunu, yapılması gereken daha neler olabilir manasında bu çalıştayı yapıyoruz” dedi.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da mobilya, köfte ve kaplıca gibi tarımın da İnegöl için önemli bir değer olduğunu belirterek, konunun tüm taraflarını bir araya getiren çalıştayın, bundan sonra yapılacak çalışmalara ışık tutacağını vurguladı.

Bursa Milletvekilleri Bennur Karaburun ve Emine Yavuz Gözgeç de hükümetin son yıllarda tarım sektöründe hayata geçirdiği çalışma ve projeler hakkında bilgi verdi.

Tarım devrimine ihtiyacımız var

İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise, belediyelerin artık tarımı daha çok konuşmak zorunda olduğunu söyledi. Belediyenin tek vazifesi şehrin altyapısı ve üst yapısını inşa etmek olmadığını hatırlatan Külünk, “Yerel yönetimlerin asli vazifesi insan ve yerel kalkınmadır. Bizim gelecek yüzyıldaki en stratejik üstünlük noktamız olacak olan tarıma İnegöl Belediyesi´nin gösterdiği ilgi sevindirici. Dünya savaşı devam ediyor. Türkiye’nin hedefi 2 trilyon dolar milli gelirli ülke olmak. Su savaşlarını yaşayacağız. Zannetmeyin PKK üzerinden yapılmak istenen aziz vatanı bölme adımı. En önemli operasyonlarından biri de, Dicle ve Fırat gibi iki büyük stratejik gücü bu milletin elinden alıp kendi ellerine geçirmek. Petrol ve doğalgaz gibi su üzerinden de bölgeyi kontrol edebileceklerini düşünüyorlar. Bizim yeni bir tarım devrimine ihtiyacımız var. AK parti iktidarı bu konuda tereddütsüz" diye konuştu. Açılış töreninin ardından 5 oturumdan oluşan çalıştayda akademik sunumlara geçildi.

Çalıştaya, Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Pullu, Bölge Müdürü Vedat Altın, tarım ile ilgili kurum ve kuruluş yetkilileri, sivil toplum yetkilileri, yöre çiftçileri ve basın mensupları katıldı.

Zekeriya Sayar - BALIKESİR