Yazdır

Merkez Birliği Heyeti, ICA Genel Kuruluna Katıldı

0kapakTarım Kredi Kooperatiflerinin de üyesi olduğu Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin (ICA) Seçimli Genel Kurulu ve Küresel Konferansı Malezya’da gerçekleştirildi.

ICA Genel Kurulu ve Küresel Konferansı Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 13-17 Kasım 2017 tarihleri arasında yapıldı. Genel Kurul’da kullanılan 691 oyun 671’ini alan Arjantinli kooperatifçi Ariel Guarco, ICA’nın yeni başkanı oldu.

Malezya’nın tarım ve kooperatifçilik alanlarıyla ilgili daha geniş bilgi sahibi olunması amacıyla ICAO Tarımsal Örgütler ve Kooperatifleri tarafından, saha ziyaretleri düzenlendi. Bu kapsamda Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Ethem Üstüner, Mehmet Şahin, Yaşar Terzi ve Denetçi İlhan Saltık ile Pazarlama Daire Başkanı Göktürk Hakan Şahin’den oluşan heyet te “Koperasi Serbaguna Iman Malaysia Berhad ve Koperasi Pegawai-pegawai MARDI (KoMARDI) Berhad” Kooperatiflerinde incelemelerde bulundu.

Ayrıca Genel Kurul öncesi, Rusya Federasyonu Tüketim Kooperatifleri Birliği Centrosoyuz ile ortak bir toplantı yapıldı. Centrosoyuz Başkanı Dimitry Zubov’un isteği ile yapılan toplantıya Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği heyeti katıldı. Rus heyeti Başkanı Zubov yaptığı konuşmada Türkiye ile ilişkilerine kooperatifleri de eklemek istediklerini söyledi. Rus heyetinden Nikita Goldsmit ise, Coop Connect olarak adlandırılan projeyi tanıtan bir sunum yaptı ve Türkiye’nin de bu networke katılmasını önerdi. Daha sonra Tarım Kredi Kooperatiflerinin ürünleri konusunda Pazarlama Daire Başkanı Göktürk Hakan Şahin bir sunum gerçekleştirdi.

Heyet, ICA tarafından düzenlenen saha incelemesi kapsamında “National Land Finance Cooperative Society (NLFCS Coop) ve Bank Rakyat” Merkezlerini de ziyaret etti.