Yazdır

Bulgaristan-Türkiye Tarım İş Forumu

1'Bulgaristan - Türkiye Tarım İş Forumu'  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bulgaristan Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov eş başkanlığında Bulgaristan'ın Başkenti Sofya'da gerçekleştirildi. Foruma, Tarım Kredi Kooperatiflerini temsilen Genel Müdür Ayhan Karayama iştirak etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan 'Tarım İş Forumları' programı kapsamında, ülkemiz ile tarımsal ticaretini geliştirmeyi amaçlayan ülkelerin talepleri dikkate alınarak planlanan 'Bulgaristan - Türkiye Tarım İş Forumu' Bulgaristan'ın Başkenti Sofya'da gerçekleştirildi.

27 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen ve 13'üncü Tarım İş Forumu olarak planlanan 'Bulgaristan - Türkiye Tarım İş Forumu' Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bulgaristan Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov eş başkanlığında yapıldı.

Tarım Kredi Kooperatiflerini temsilen Genel Müdür Ayhan Karayama’nın iştirak ettiği foruma Türkiye'den 174, Bulgaristan’dan ise 190'ın üzerinde iş adamı katıldı.

Forumun açılışında konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım ve hayvancılık alanında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkileri en üst seviyeye çıkarmaya kararlı olduklarını vurguladı. “Kazan-kazan temelli olacak bu ilişkilerin çerçevesinde bir eylem planını hazırlamaktayız.” diyen Bakan Fakıbaba, “Hangi konularda daha verimli iş birliği yapılabilir, her ülke nasıl ihracat ve ithalatını artırabilir diye görüş birliği sağladık. Ben inanıyorum ki ticaret hacmimizi daha büyük rakamlara çıkaracağız, bu konuda iki taraf da çok kararlı, bunu görmekten mutluluk duyuyorum.” ifadelerini kullandı.

Bakan Fakıbaba, “Bulgaristan ile Türkiye ortak geçmişe, ortak kültüre ve ortak değerlere sahip karşılıklı sevgi, saygı ve işbirliği temeline dayalı komşuluk ilişkilerini benimsemiş dost ülke konumundadır.” dedi.

İş forumuna, tarım sektörünün çok sayıdaki alanlarını temsil eden iş adamlarının katıldığını belirten Fakıbaba, 2016 yılında Bulgaristan ile gerçekleştirilen 4,5 milyar dolarlık ticaret hacminin yüzde 7'sinin tarımsal alanda olduğunu hatırlattı.

Bulgaristan Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov da “Türkiye bölgemizde bizim ana ticaret ortağımızdır, dünyanın diğer ülkeleri ile yaptığımız ticaret hacmi bakımından en üst sıralarda yer alıyor.” dedi.

Bulgaristan Tarım Akademisi Başkanı Prof. Dr. Vasil Nikolov’un Moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Türkiye-Bulgaristan Tarımsal Ticaret Ortaklığının Geleceği” konulu panelde Genel Müdür Ayhan Karayama da Tarım Kredi Kooperatifleri ve şirketlerinin kısa bir tanıtımını yaptı. Yardımlaşma ve dayanışma temelinde kurulan kooperatifçilik kavramına vurgu yapan Karayama, iki ülkenin geleneksel komşuluk ve tarihe dayanan ilişkileri üzerinde durarak iki ülke arasında tarımsal ilişki potansiyelinin arttırılması gerektiğini ifade etti.

Sonrasında Türkiye’den ve Bulgaristan’dan iş adamı ve birlik temsilcilerinin katılımlarıyla ikili iş görüşmelerine geçildi. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak hazırlanan masada şirketlerden Gübretaş, İmece Plastik, Tarkim, Tareks ve TK Birlik temsil edildi.