Yazdır

Kütahya Bölgede Kinoa Üretimi Toplantısı

0kapakKütahya Bölge Birliğinde kinoa üretimi hakkında toplantı yapıldı. Bölge Birliği, toplantı kapsamında; Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel ve Tarımsal Üretim Direktörü Serkan Ateş’i konuk etti.

Toplantıya; Bölge Müdürü Özkan İnci, Merkez Birliği Sözleşmeli Üretim ve Ürün Geliştirme Müdürü Mehmet Erol, Kütahya Bölge Müdür Yardımcısı Mesut Özgür, Gıda Tarım ve Hayvancılık Kütahya İl Müdürlüğü Yetkilileri, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerindeki kooperatif personeli ve ortaklar, Bölge Birliği ziraat mühendisleri katıldı.

Kütahya Bölge Müdürü İnci toplantıya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak amacımız yeni ürünlerle üreticilerimizin daha fazla kazanmasını sağlamak ve bu tür faaliyetlere öncülük etmektir. Bölgemizde kinoa bitkisine ilişkin daha önce yapılmış bir çalışma yok bu nedenle kinoa üretimi ve pazarlanması konuların da bilgi eksikliğimizi gidermek için Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Can Temizel’i davet ettik, toplantıyı organize eden Merkez Birliğimiz Pazarlama Daire Başkanlığımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıda Türkiye Kinoa Yetiştiricileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Temizel ve Tarımsal Üretim Direktörü Serkan Ateş’in sunumları izlendi.

Temizel kinoa bitkisinin ülkemize girişi, üretim ve tüketim potansiyeli konusunda bilgilendirmede bulundu. Tüketime yönelik çalışmaları olduğunu kaydeden Temizel, bu çalışmaları tamamlandığında büyük ölçekli sözleşmeli üretimler planladıklarını söyledi.

Ülkemizde 2008 yılından beri kinoa üretimi yapıldığını ve Trakya Bölgesinde ağırlıklı üretim olduğunu ifade eden Temizel, iç kesimlere yeni yeni yayıldığını, Kütahya Bölge Müdürü İnci’ye bu toplantıyı organize ettiği ve kinoa konusunda bilgilendirme fırsatı verdiği için teşekkür ettiğini söyledi.

Toplantı, sunumların ardından, kinoa bitkisinin; yetiştirilmesi, pazar payı, toprak ve iklim istekleri konusunda gerçekleştirilen soru cevap bölümü ile sona erdi.

Emrah BASTI / KÜTAHYA