Yazdır

Balıkesir Bölgede Sigorta Bilgilendirme Toplantısı

0kapakBalıkesir Bölge Birliğinde, 2018 yılı “Sigortacılık Faaliyetleri Projesi’ kapsamındaki hedeflerin değerlendirildiği birinci dönem istişare ve eğitim toplantısı gerçekleştirildi.

Balıkesir Bölge Birliği hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıda Balıkesir, Bursa ve Çanakkale bölgesindeki faaliyet gösteren kooperatif yetkili personeline sigortacılık eğitimi verilerek; sigortacılık faaliyetleri konusunda istişare yapıldı.

Toplantıda konuşan Bölge Müdürü Vedat Altın, her yıl iklim şartlarının değiştiğini ve üreticinin ekilişlerini büyük ölçüde etkilediğinden sigortacılık faaliyetlerini önemsediklerini vurguladı.

“2018 yılında her ortağın en az bir TARSİM sigortası olması lazım”

2018 yılında her üreticinin en az bir Tarsim sigortasının bulunması gerektiğine vurgu yapan  Altın, tarımsal üretimde doğal risklerin başında dolu, don, yangın, kuraklık, fırtına ve  sel felaketinin geldiğine dikkat çekerek; bu risklerin tamamen önlemenin mümkün olmadığını bu nedenle sigortanın, risk ve belirsizlikler nedeniyle oluşacak zararı karşılamaya yönelik güvenceyi oluşturduğunu ifade etti.

Altın, “2018 yılında hedefimiz Tarım Kredi Kooperatifi olan her ortağın en az bir Tarsim sigortası yaptırması. Biz bunu tüm üreticiler için istiyoruz. Devlet destekli olan bu sigortada bitkisel üretim, hayvan hayat, sera ve kümes hayvanları konusunda her türlü sigorta Tarım Kredi Kooperatiflerimizde yapılmaktadır. Tüm üreticilerimizi ürünlerini sigorta yaptırmaya çağırıyorum.” şeklinde konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak Balıkesir, Bursa ve Çanakkale il, ilçe, mahalle ve köylerinde bulunan kooperatiflerin üreticilerin her türlü sigorta işlemlerinin yapıldığına da dikkate çeken Altın, doğal risklerin paylaşılması halinde üreticinin de rahat edeceğini söyledi.

Toplantıya, sigorta projesi kapsamındaki Balıkesir, Bursa ve Çanakkale illerindeki kooperatif yetkilileri katıldı.

Zekeriya SAYAR-BALIKESİR