Yazdır

Balıkesir Tarım Fuarı Açıldı

0kapakBu yıl 9. kez düzenlenen Balıkesir Tarım Fuarı, Kepsut'ta 400 firmanın katılımıyla açıldı. Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın’ın da açılışına katıldığı 9. Balıkesir Tarım Fuarı dört gün süreyle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Bu yıl 180 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen Balıkesir Tarım Fuarında; tarım ve hayvancılığın daha iyi seviyelere gelmesi, yaygınlaştırılması ve üreticilerin sektördeki gelişmeleri, makina ve teçhizatları yakından takip etmeleri hedefleniyor.

Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, “Dört günde 180 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapacağız. İnşallah bundan sonraki yıllarda da daha da geliştirerek devam etmek istiyoruz. Nasip olursa Ekim ayı sonu gibi canlı hayvan fuarı yapmayı hedefliyoruz. Yine Kepsut kapalı pazar yerinde gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz fuarda üstün ırkları üreticimizle buluşturacağız.” dedi.

“Helal gıda ve sağlıklı gıda üretiminde bir numara olacağız”

Balıkesir'in tarım ve hayvancılığın başkenti olduğunu hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Balıkesir Türkiye'yi doyuran il. Balıkesir tarım ve hayvancılık alanında ilk beş arasında. İlimizde muz ve çay haricinde tüm tarımsal ürünler yetiştirilebilmektedir. Bu gerekçeler ile ilimizde Sağlıklı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurmak için çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah ilimizi helal gıda ve sağlıklı gıda üretiminde bir numaraya taşıyacağız.” şeklinde konuştu.

“Tarımla ilgili tüm kuruluşlar Balıkesir çiftçisinin emrindedir

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise Türkiye'yi doyuran il Balıkesir'in tarım ve hayvancılığa olan katkısının devam edeceğini ifade ederek; “Başta Tarım İl Müdürlüğü olmak üzere, tarımla ilgili tüm kuruluşlar Balıkesir çiftçisinin emrindedir. Balıkesir Valiliği de önünüze çıkacak her türlü engelde veya yardım almak istediğiniz teknik konularda bu kurum ve kuruluşların başı olarak sizlerin emrindedir. Bu tür fuarlarla sektördeki gelişimimizi daha hızlı yapıp, dünyaya daha çabuk entegre olacağız ve dünya piyasasında yerimiz ve standardımız en üst sırada olacak. Özellikle süt ve et üretiminde standardımız çok yüksek herkes bizi örnek gösteriyor. Bu bir gerçek” dedi.

Tarım fuarının açılışına; kurum kuruluş temsilcileri, daire müdürleri ve çok sayıda üretici ile firma temsilcisi katıldı.

Zekeriya SAYAR / BALIKESİR