Yazdır

Mersin Tarım Fuarı Ziyaretçilerini Ağırladı

0kapakMersin Bölge Birliği, 13. Mersin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nda üreticilerle bir araya geldi.

Mersin’de 22-25 Şubat tarihleri arasında Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı düzenlendi. Mersin Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen açılış törenine; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Kerim Tufan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanı Osman Güzelgöz, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Hasdemir, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, Tarım Kredi Kooperatifleri Mersin Bölge Birliği Müdürü Hilmi Tunahan Eyice, Tarım Kredi Birlik Mersin Şube Müdürü Ömer Taş, oda başkanları ve üreticiler katıldı.

Fuar ziyareti esnasında konuşan Bölge Müdürü Hilmi Tunahan Eyice; “Bu gibi fuar organizasyonlarının artırılması gerektiği kanaatindeyim. Günümüzde tarım sektörü gittikçe önemini artırıyor. Artık gelişen teknolojiyle beraber bazı sorunlar da ortaya çıkıyor. Bu anlamda kullanılabilir sular, kullanılabilir tarım arazileri, iklim değişimleri hesap edildiği zaman tarım sektöründe çok ciddi araştırmalara gerek olduğu ortaya çıkmıştır. Bugün dünyada, aynı doğrultuda ülkemizde de tarım, gıda ve hayvancılık sektöründe çok ciddi çalışmalar, araştırmalar yapılmaktadır. Dünyada tarım deyince gittikçe kavramlar değişiyor. Eko tarım, organik tarım, şimdi ise dijital tarımdan bahsediyoruz. Her geçen gün tarımda yeni gelişmeler meydana geliyor. Tüm bu gelişmeleri de takip etmek zorundayız.” dedi.

Bu fuarlar sayesinde gerek çiftçinin gerekse tarımsal sanayi ile uğraşan sanayicilerin yeni veriler ve uygulamalarla tanışma imkânı bulduğuna dikkat çeken Eyice, “Tarım Kredi Kooperatifleri her daim çiftçiye destek vererek Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olmuştur, olmaya da devam edecektir. Mersin, tarım fuarları konusunda önemli çalışmalar yapıyor. Biz de elimizden geldiği kadar destek veriyoruz. Mersin, bizim için önemli. Çünkü hem bir ova şehri, hem bir hayvancılık şehri, hem de bir gıda şehri. Tamamıyla bakarsanız önemsenmesi gereken ciddi bir tarım şehridir. Mersin’in, Türkiye’nin; tarım, gıda ve hayvancılık alanlarında daha iddialı bir merkezi olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Fuarda açılan Mersin Bölge Birliği standı, katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Standı ziyaret eden üreticilere; bölge birliği ve kooperatif yetkilileri tarafından Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredi imkânları, satışı yapılan ürünler, sigorta, iştiraklerin ürünleri hakkında detaylı bilgi verilirken, ziraat mühendisleri tarafından da teknik bilgi aktarıldı.

Semra GÜRGENÇ / MERSİN