Yazdır

Uluslararası Katar Tarım Fuarı "Agriteq 2018"e Katıldık

0kapakKatar'ın başkenti Doha'daki Doha Sergi ve Kongre Merkezi'nde 6. Kez düzenlenen "Agriteq 2018" fuarına Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba katıldı.

Fuara, Bakan Fakıbaba’nın yanı sıra Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Muhammed bin Abdullah er-Rımeyhi, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güven ve Bakanlık bürokratları iştirak etti.

Fuarda, yaklaşık 240 metrekarelik alanda Gıda, Tarım Hayvancılık Bakanlığı ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ortak altyapısı ile Türkiye’nin temsil edildiği Türk pavilyonunda Bakanlık bünyesinde ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan çalışmalar, destekler ve faaliyetler anlatıldı. Ayrıca iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasında yapı taşları olacak Gübre Fabrikaları Türk A.Ş., İmece Plastik A.Ş., Tarkim A.Ş. ve Tarım Kredi Birlik A.Ş. temsilcileri de fuar standlarında yer aldı.

Fuarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bakanlık birimleri için özel bir alan ayrıldı. Türkiye'den yaklaşık 40 şirketin katıldığı fuarda 36 ülkeden 313 katılımcı şirket katıldı.

Bakan Fakıbaba, açılış öncesinde iş adamlarıyla toplantı gerçekleştirdi. Açılış töreninin ardından standları ziyaret eden Fakıbaba, kurum ve firma temsilcileri ile sohbet etti.

Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba kardeş iki ülke olan Türkiye ile Katar'ın şimdi olduğu gibi gelecekte de tüm alanlarda iş birliği yapmaya devam edeceğini belirterek, "Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacminin yakın gelecekte 5 milyar dolara ulaşmasını bekliyorum" dedi.

Etkinlikte iş adamlarıyla toplantı gerçekleştiren Fakıbaba, açılış sonrası Katar Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Şeyh Halife bin Casim bin Muhammed Al Sani ile görüştü. Görüşmede, tarım ve gıda güvenliği alanlarında iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik iş birliği ilişkilerini güçlendirmenin yolları ve Türkiye-Katar ortak projelerinin hayata geçirilmesi ele alındı.

6. Uluslararası Katar Tarım Fuarı "Agriteq 2018" kapsamında Doha'da bulunan Fakıbaba, yaklaşık 8 bin büyük baş hayvanı barındıran Baladna Süt Üretim Tesisi ve çiftliğini ziyaret etti. Fakıbaba'ya, Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü eşlik etti.