Yazdır

​“79 Ülkeye Tohumluk İhraç Ediyoruz”

0kapakCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla Şanlıurfa’da düzenlenen "3. Yerel Tohum Buluşmaları” etkinliğinde konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, "Bugün artık Türkiye, tohum, fide, fidan ve süs bitkisi üreten ve ihraç eden bir ülkedir. 79 ülkeye tohumluk ihracatı yapıyoruz." dedi.

Şanlıurfa-Akçakale'de bulunan GAPTAEM Talat Demirören Araştırma İstasyonu'nda 25 Nisan’da ‘3.Yerel Tohum Buluşmaları’ etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Tarım Kredi Kooperatiflerini temsilen Genel Müdür Yardımcısı M. Fevzi Yücetepe ile TAREKS Tarım Ürünleri Genel Müdürü Burhanettin Topsakal katıldı.

Moritanya Cumhurbaşkanın eşi Meryem bint Ahmed Tıkbır’ın da iştirak ettiği etkinlikte Emine Erdoğan, toprak ile tohumun birbirinin ayrılmaz parçası olduğunu belirterek; “Tohum toprağa emanettir. Her ikisi de milli servetimizdir. Bu bilinci ne kadar yaygınlaştırır, ata tohumlarımıza ne kadar sahip çıkarsak yeni nesillerin geleceğini de o kadar garanti altına almış oluruz.” diye konuştu.

Bakan Fakıbaba ise, “Yerel tohumlarımızın hem şifa hem de bir ekonomik değer olarak geleceğe aktarılması, korunması ve yaygınlaştırılması için Bakanlığımızın çok özel görevleri olduğunun bilincindeyiz. Tür çeşitliliğimizin muhafaza edilmesi geçmişte hiç olmadığı kadar önemli hale gelmiştir. Gelecekte ihtiyaç duyacağımız gıda için kendine yeterli bir ülke olmamızın ana hatları, tarımsal önemi olan türlerin tohumlarını uygun şartlarda muhafaza etmemize bağlıdır.” dedi.

Fakıbaba sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Son on yılda sertifikalı tohum, fidan ve fide kullananlara ve üreticilerimize toplam 1,7 milyar lira destekleme ödemesi yaptık. Bu desteklerimizle tohumculuk üretiminin verim, kalite ve ihracatında ciddi artışlar gerçekleştirdik. 2002 yılında 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimi, 7 kat artış göstererek 2017 yılında 1 milyon 50 bin tona çıktı. Bugün artık Türkiye, tohum, fide, fidan ve süs bitkisi üreten ve ihraç eden bir ülkedir. 79 ülkeye tohumluk ihracatı yapıyoruz."

Yerel çeşitlerin adıyla ve tadıyla Türkiye'ye özgü olduğunu belirten Fakıbaba, bu türleri korumak için destekleri artırarak sürdüreceklerinin de altını çizdi.

Erdoğan ve Fakıbaba daha sonra Doğu ve Güneydoğu illerine ait stantları ziyaret ettiler. Tarım Kredi ve iştiraklerinin standını ziyaret eden ve TK BİRLİK ürünlerini beğendiğini ifade eden Emine Erdoğan’a Genel Müdür Yardımcısı Yücetepe ve Topsakal tarafından ürünlerle ilgili bilgi verildi.

Ali GÖKSU / ŞANLIURFA