Yazdır

SIAM 2018 Fuarı’na Yoğun İlgi

0kapak1Fas'ta düzenlenen ve Afrika Kıtası'nın en büyük tarım fuarı olma özelliğine sahip 13. Uluslararası Tarım Fuarı (SIAM), üreticilerden büyük ilgi gördü.

Fas’ın Meknes kentinde 24-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenen SIAM 2018 Fuarının açılış törenine katılan T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve Türkiye Cumhuriyeti Fas Büyükelçisi Ethem Barkan Öz hem Bakanlık standı hem de milli katılım iştiraki olarak fuarda yer alan Tarım Kredi Kooperatifleri standını ziyaret etti.

Bin 350 firmanın katıldığı fuarda, yaklaşık 90 metrekarelik alanda Türkiye’nin temsil edildiği Türk pavilyonunda Bakanlık bünyesinde ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yapılan çalışmalar, destekler ve faaliyetler anlatıldı. Ayrıca iki ülke arasında ticaret hacminin artmasında yapı taşları olacak Gübretaş, İmece Plastik ve Tarkim temsilcileri de açılan stantlarda yerini aldı.

Yaklaşık 180 bin metrekare alanda 66 ülkenin katıldığı fuar, gerek Tarım Kredi şirketleri ve Fas firmaları arasında gerekse diğer bölge ülkelerine yönelik işbirliği fırsatlarının değerlendirilmesi bakımından oldukça verimli geçti.

Başta Afrika ülkelerinden olmak üzere diğer ülkelerden gelen firmalarla da bir araya gelme fırsatı elde eden Tarım Kredi Kooperatifleri ve şirketleri açısından Afrika pazarında ortak hareket etme imkânı sağlayarak önemli bir adım atıldı.

Fuarda, Fas Başbakanı Saadettin Osmani tarafından “En İyi Katılımcı”  ödülü takdim edilen Türkiye, 2019 yılı Fas Tarım Fuarının onur konuğu olacak.