Yazdır

250 Bin Düve Projesi Erzincan’da Başladı

0kapakEt ithalatını önlemek ve Türkiye'nin büyükbaş hayvan varlığını artırmak amacıyla başlatılan 250 Bin Düve Projesi'nde ilk hak sahipleri düvelerini düzenlenen törenle aldılar.

Erzincan’ın Akyazı ilçesinde düzenlenen 10 Adet Kırsal Kalkınma Projesi Toplu Açılışı ve 250 bin Düve Projesi İlk Teslim Törenine Başbakan Binali Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, milletvekilleri, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ve çok sayıda vatandaş katıldı.  

Tarımda İşletme Anlayışına Geçildi

Kırsal kalkınma destekleriyle yapılan tesislerin açılışı dışında iki tane önemli Tarım Bakanlığının faaliyetini de gerçekleştirdiklerini anlatan Başbakan Yıldırım, “250 bin düve projesi. 500 bin koyun projesi vardı. Şırnak’ta başlatıldı. 250 bin düve projesi Erzincan’dan başlatılıyor. Dalga dalga diğer illerimize dağılacak. Hayvan varlığımız artmış. 30 milyondan 44 milyona, büyükbaş 10 milyondan 15 milyona çıkmış. Hayvan varlığımızda yüzde 50 artış var. Yıllık tüketim 6.7 idi. Şimdi 15 kiloyu buldu. Hayvan varlığımızın artışı ile et tüketimi artışı aynı değil. Bu neyi gösteriyor refahı gösteriyor. Et tüketimi de aynı şekilde büyümüş oldu. Hayvancılıktaki artış aynı hızla olmadığı için bir müddet daha ithalat yapacağız. Bu projeler ithalatı azaltıp hatta tamamen bitirmek yerli ürünlerimizin yerli hayvancılığımız geliştirmek. Tarımda da aile köy hayvancılığından işletme anlayışına geçildi. Bu artık ticari bir iş olarak görülmeye başlandı. Ölçek büyüdü. Her yerde yok” dedi.   

Hedef 7 Yılda 1,5 Milyon Damızlık

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, tarım ve hayvancılığa yönelik desteklemelerine ilişkin, "Bu projeleri yaptığımızda artık et ithal eden değil, hayvan ihraç eden ülke konumuna geleceğiz. Bu projeler hemen netice verecek projeler değil. İnşallah 3 sene içerisinde bunları halledeceğiz.     

Son 15 yılda hayvancılığa toplam 25 milyar destek vermişiz. Bugüne kadar 425 bin üreticiye 10,7 milyar Türk Lirası faizsiz kredi kullandırdık. Böylece 2002 yılında büyükbaş hayvan sayımız 10 milyon iken 2017 yılında 16 milyona, küçükbaş hayvan sayımız 32 milyon iken bugün 44 milyona çıktı. Büyükbaş hayvan varlığımızı daha da fazla arttırmayı hedeflediğimiz 250 bin düve projesiyle Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla toplam 50 bin düveyi üreticilerimize üç yıllık dönemde teslim edeceğiz. Proje kapsamında 7 yılda 1,5 milyon damızlık hayvan sayısına ulaşmayı hedefliyoruz.

Kırsal kalkınma olmadan, şehirler kalkınamaz ve dolayısıyla ülke kalkınamaz. Verdiğimiz düvelerle kırsalda birçok kişinin hayatı değişiyor, kadınlarımız iş kuruyor, istihdama katkı sağlıyor. Dünyada kırsal kesimin başlıca geçim kaynaklarından birisi tarım ve hayvancılıktır. Bundan dolayı hükümetlerimiz 2002 yılında 1,9 milyar olan tarımsal destekleri 2018'de 15 milyara çıkarmıştır. Yani 7 buçuk kat artmış. Allah'ın izniyle bundan sonra bu desteklerimiz devam edecektir" diye konuştu.

Konuşmaların ardından 250 Bin Düve Projesi kapsamında ilk hak sahiplerine düveleri teslim edildi.