Yazdır

Şanlıurfa Bölge Birliği, Kooperatif Faaliyetlerini Değerlendirdi

0kapakŞanlıurfa Bölge Birliği ve bağlı kooperatiflerin 2018 yılı faaliyet ve performansları değerlendirildi.

Toplantılara, Şanlıurfa Bölge Müdürü Vekili Mustafa Önol, Bölge Müdür Yardımcısı Abdullah Bayraktar, Bölge Birliği personeli, kooperatif yetkilileri ile birlikte Gübretaş Şanlıurfa Bölge Müdürü Abidin Acar ve Bereket A.Ş. Şanlıurfa Bölge Müdürü Burhan Demircan katıldı.

Kooperatiflerin 2017 yıl sonu itibariyle performans durum değerlendirmesi yapılırken; bu kapsamda yapılan çalışmaların eksi ve artı yönleri masaya yatırıldı. Ayrıca kooperatiflerin 2018 yılı için belirlenen performans hedeflerinin ilk beş aylık verileri değerlendirilerek; kalan dönemde hedeflere ulaşmak için nasıl bir yol haritası çizilebileceği istişare edildi.

Toplantılarda, bölgenin tarımsal ve hayvancılık potansiyeli, kayıtlı çiftçi sayısı, ekim deseni de göz önüne alındığında kooperatiflerin daha etkin ve aktif olması gerektiği vurgulandı. Bu bağlamda yeni ortak kaydı, aktif ortak sayısının artırılması, tahsilat işlemleri, vadesi geçen alacaklar ve sigortacılık gibi konular ele alınırken; hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bölgelerde bulunan kooperatiflerin gerek kredili, gerekse bakanlığın genç çiftçi ve 250 bin baş düve projeleri ile hayvan verilen çiftçilere yem satışının yapılmasının önemine de değinildi.

Ayrıca gübre satışları, sevkiyat konuları, termin programları ile sigorta konusunda çiftçilerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalara hız verilmesi gerektiği vurgulanırken; çiftçilerin bitkisel ve hayvansal varlıklarının sigorta kapsamına alınmasının, oluşabilecek mağduriyetlerin ortadan kaldırılması açısından önemli olduğu belirtildi.

Bölge Müdür Vekili Mustafa Önol kooperatiflerin ortak ve çiftçilere en iyi şekilde hizmet götürme noktasında Şanlıurfa Bölge Birliği olarak her daim kooperatiflerin destekçisi olacaklarının altını çizdi.

Ceyhan KUZAYTEPE - ŞANLIURFA