Yazdır

Tarım Kredi Kooperatiflerinden Şanlıurfa’ya İki Yeni Tesis

0kapakTarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinde Tarım Kredi Lidaş tarafından Viranşehir’de kiralanan 30 bin ton kapasiteli depo açılışı ile Tarım Kredi Yem Tarafından Şanlıurfa’da yapımı planlanan Yem Fabrikası ve Tarıma Dayalı İhtisas Besi Bölgesi Üst Yapı temel atma töreni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımıyla düzenlendi.

Osmanlı Mahallesi Mesire alanında Et ve Süt Kurumu Şanlıurfa Et Kombinası, Yem Fabrikası ve Tarıma Dayalı İhtisas Besi Bölgesi Üst Yapı temel atma ile Lidaş 30 Bin Tonluk Lisanslı Depo açılış töreni düzenlendi. Programa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yanı sıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Genel Müdür Yardımcısı M. Fevzi Yücetepe, Şanlıurfa Bölge Müdür Vekili Mustafa Önol, Tarım Kredi Yem AŞ. Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, Tarım Kredi Lidaş Genel Müdürü Bülent Akça, TK Birlik Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şanlıurfa Hayvancılığın Başkenti Olacaktır

Törende konuşan Bakan Fakıbaba, “Cumhurbaşkanımız, ilk Tarım Bakanı olduğumda bana şunu söyledi, Fakıbaba benim dar gelirli kardeşlerime et yedireceksin. Ben de talimat emirdir dedim. Cumhurbaşkanım ve biz çalışmaya başladık. Hakikaten 15 binin üzerindeki şubelerde, beldelerde bile görüyorum, kıyma 29 lira kuşbaşı 31 lira. Günde 70 büyükbaş ve 200 küçükbaş ve bin ton depolama alanımız olacak. Ben Şanlıurfa'yı tanıtırken 3 tane ‘T’ diyordum tarım, ticaret ve tarih. Şimdi Şanlıurfa hayvancılığın başkenti olacaktır. Bu konuda ben ve arkadaşlarım AK Parti hükümetleri ve bakanları emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Şu anda gıda OSB hazır. İsot fabrikası nerede olacak, Şanlıurfa'da olacak. Fıstık fabrikası nerede olacak, Şanlıurfa'da olacak” dedi.

2018’de 160 Bin Ton Kapasiteli Lisanlı Depo

Tarım Kredi Kooperatiflerine ait tesisler hakkında bilgi veren Genel Müdür Poyraz, “İştirakimiz olan TK Lidaş tarafından 2018 hasat döneminde devreye girecek 160 bin ton kapasiteli lisanslı depolarımızdan 30 bin ton kapasiteli ilkini hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Lisanslı depoculuk sistemi; tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırmak, depolanması için yaygın sistem oluşturmak, ürün sahiplerinin mallarının emniyetini sağlamak ve kalitesini korumak, ürünlerin sınıf ve derecesini yetkili sınıflandırıcılar tarafından saptanmasını sağlamaktır. Bugün burada devreye soktuğumuz 53 bin metrekare alan üzerine kurulu ve mısır kurutma ünitesine sahip depomuz ile artık üreticilerimiz ürünlerini daha sağlıklı depolama ve değeri karşılığında pazarlama imkanı yakalayacak” dedi.

Yem Fabrikası 1 Yılda Tamamlanacak

Poyraz, “Bugün yine burada temelini attığımız yıllık 200 bin ton kapasiteli yem fabrikamız ile hayvancılık ile uğraşan ortaklarımızın en büyük girdilerinden olan yem konusunda da önemli bir adım atmış olacağız. Ayrıca fabrikamızın hammadde ihtiyacı olan arpa, buğday, mısır, küspe, kepek vb. ürünler yöre çiftçisinin üretiminden temin edileceği için bölgede ekonomik anlamda büyük katkısı olacaktır. 25 milyon lira yatırım bütçesi öngörülen fabrikamızı, 1 yıl gibi kısa bir sürede faal hale getirerek yöre halkının ve üreticilerimizin hizmetine açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardında tesislerin temsili açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi. Törenin ardından Bakan Fakıbaba ve beraberindekiler halkla birlikte iftar yaptı.