Yazdır

Poyraz’dan Toprak Bayramı Kutlaması

0kapak2Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Toprak Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Poyraz, mesajında"Tüm insanlık ve canlılar için hayatın temel dayanaklarından biri olan toprak, barınmadan, beslenmeye kadar pek çok konuda büyük bir önem arz etmektedir. Başta ekmeğini topraktan kazanan üreticilerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımız toprağın önemini çok iyi biliyor ve onu korumak için gereken bilinci gösteriyoruz. Topraklarımız sınırsız değil, hele verimli topraklar hiç değil. Bu nedenle topraklarımızı korumalı ve en sürdürülebilir şekilde kullanmalıyız. En uygun koşullarda 1 cm’lik toprak oluşumu için 100 ila 1000 yıl geçmesi gerekirken, bu toprağın işlenebilir, verimli bir yapıya kavuşması için en az 3 bin ile 12 bin yıl geçmesi gerekmektedir. Bunu göz önünde bulunduracak olursak toprağı özellikle de tarıma elverişli toprakları korumak sadece bizim değil, aslında tüm insanlığın görevidir.

İklimiyle, yeraltı ve yer üstü zenginlikleriyle, bereketli tarım alanlarıyla cennet vatanımızın toprakları, atalarımızdan bize miras olduğu kadar, gelecek nesiller için emanetimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle başta tüm çiftçilerimizin ve insanlığın Toprak Bayramını kutlar, bol mahsullü ve kazançlı günler dilerim” ifadelerine yer verdi.