Yazdır

Külcü’den Toprak Bayramı Mesajı

0toprak1Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Toprak Bayramı sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Külcü, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bugün Türkiye’de tarımsal topraklarımızı erozyon, çoraklaşma, aşırı ve gereksiz gübre kullanımı gibi nedenlerle kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyayız. Topraklarımıza daha hassasiyetle yaklaşmak, korumak ve toprağı besleyecek sistemleri inşa etmek zorundayız. Nüfusunun arttığı, buna karşılık tarım alanlarının azaldığı dünyada, geleceğimizi güvence altına almak için topraklarımızı korumamız gerektiğinin bilincinde olmamız gerekiyor. Tarıma elverişli 1 cm kalınlığında bir toprak tabakası, ortalama olarak 100 ile 1000 yıl arasında oluşmaktadır. Dolaysıyla toprak, yaşamımızın en önemli unsurudur ve kaybedilmesi durumunda tekrar yerine konulması mümkün görünmemektedir. Öyleyse toprağı çok iyi korumalı ve özenle kullanmalıyız.

Bu vesileyle Tarım Kredi ailesi olarak, tüm çiftçilerimizin ve vatandaşlarımızın Toprak Bayramını kutlar, bereketli bir yıl dilerim.”