Yazdır

Bölge Birliklerinde Kişisel Gelişim ve Pazarlama Eğitimleri

0kapak1Göreve başladığı günden bu yana Tarım Kredi Kooperatiflerinin kamuoyundaki algısını ileriye taşıma hedefini vurgulayan Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, bu amaçla kurum personelinin de kişisel gelişim sürecini yakından takip ediyor. Tarım Kredinin bilinirliği ve ortaklarına yönelik çalışmalarında belirlenen hedeflerin yakalanması hususunda yeni projelere imza atan Poyraz, “Tarım Kredi Kooperatifleri, yüz elli yılı aşkın tecrübesi ile ülkemizin hem tarımsal üretiminde hem de ekonomik kalkınmasında anahtar bir rol üstlenmektedir. Böylesine önemli bir alanda faaliyet gösteren kurumumuzun çalışanlarının çağın gerisinde kalmaması amacıyla eğitim çalışmalarına büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Tokat

Sivas Bölge Birliği faaliyet sahasında bulunan Sivas, Tokat, Erzincan illerine bağlı kooperatiflerin personeline yönelik iki dönem halinde gerçekleştirilecek olan “Pazarlama, İletişim ve İkna Teknikleri Eğitimi”nin ilk dönemine Tokat’ta başlandı.

Kooperatiflerin satış performanslarının geliştirilmesi ve personelin iletişim yeterliliklerinin artırılması maksadıyla, kooperatiflerde çalışan ve hizmetinden uzun süre yararlanılabilecek personele yönelik olarak gerçekleştirilen eğitime; Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Muaz Saka, Sözleşmeli üretim ve Değerlendirme Müdürü Mehmet Erol, Eğitim Müdürü Enver Alparslan Ulu, Bölge Müdürü İsmail Köse, Koop İş Sendikası Sivas Şube Başkanı Ümit Gülender, Bölge Müdür Yardımcıları Suat Öz ve Orhan Yıldız ile Sivas Bölge Birliğine bağlı kooperatiflerin personeli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Yardımcısı Muaz Saka, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak çalışanlarımıza değer veriyoruz. Sizler de çiftçilerimize destek vererek bunu gösterebilirsiniz. Bizim üretici ortaklarımız ile bağımızı, çalışmalarımızı ilk elden sizler sağlıyorsunuz. Onların sıkıntılarını ve de onlara ulaşma konusunda varsa eksikliklerimizi en iyi sizler biliyorsunuz. Bu nedenle eğitim çalışmalarımız daha da bir önem arz etmekte. Kurumumuzun hedeflerinin gerçekleşmesi için; çalışanlarımızın yaşam kalitesinin arttırılması, yüksek iş yapma motivasyonunun sürdürülmesi, yeniden ve sürekli eğitimler ile geliştirilmesi ve kurumumuzun güvenilirliğinin sürdürülmesini temel görevler olarak görüyoruz. Düzenlenen eğitimler ile çalışanlarımızın performanslarının, işlerine bağlılıklarının ve katılımlarının artırılması ve kurumumuzun stratejisinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.” dedi.

Saka, “Kooperatiflerde görev yapan personelimizin her zaman yanında olan Genel Müdürümüz Dr. Fahrettin Poyraz ve eğitim çalışmalarımızda bizlere destek olan Koop İş Sendikası yetkililerine teşekkür ediyorum. Kurum çalışanlarımızın başarısı, bizlerin de başarısını yukarıya taşıyacaktır. Böylece hem tarımsal üretimde hem de ülke ekonomimize verdiğimiz katkı da artacaktır. Bu nedenle eğitim çalışmalarımıza önem veriyoruz. İleriki dönemlerde çiftçi eğitimlerine de uygulamalı olarak başlatacağız” diye konuştu.

Saka’nın konuşmasının ardından, kurumsal performans yönetimi doğrultusunda, kooperatif personelinin sahada yaşadığı sorunlar değerlendirilirken, çözüm önerilerine ilişkin talepleri dinlendi. Kooperatifçiliğin gelişimi, ortaklara daha kaliteli ve verimli hizmet götürülmesi ile pazarlama teknikleri gibi hususlar ele alındı.

Merkez Birliği tarafından yapılan performans değerlendirmesinde ilk sırada yer alan Üzümören Tarım Kredi Kooperatifi Müdür Yardımcısı Fatma Eren ve satış performansından ötürü Niksar Tarım Kredi Kooperatifi Müdürü Gazi Hüseyinoğlu plaketle ödüllendirildi.

Eğitim Uzmanları Canten Kaya ve Hakan Turgut tarafından verilen eğitimin ikinci dönemi ise, Sivas ve Erzincan illerinde görev yapan personelin katılımıyla Sivas’ta devam edecek.

Erzurum

Erzurum Bölge Birliğinde, Merkez Birliği işbirliği ile Bölge Birliği ve bağlı kooperatiflerde görev yapan personele yönelik, Pazarlama, İletişim ve İkna Teknikleri eğitimi verildi.

Eğitim çalışmalarını aralıksız sürdüren Merkez Birliği, bölge birliklerinde kooperatif çalışanlarına yönelik Pazarlama, İletişim ve İkna Teknikleri eğitimine başladı. İlki Erzurum Milli Eğitim Bakanlığı Hizmet İçi Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Tesislerinde yapılan “Pazarlama, İletişim ve İkna Teknikleri konulu eğitime, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı Muaz Saka, İnsan Kaynakları Daire Başkanı Fatih Zekeriya Yerlikaya, Krediler Daire Başkanı Yahya Altınkaya, Pazarlama Daire Başkanlığı Pazarlama Müdürü Emir Gaffar Ateş, Strateji Geliştirme ve Teşkilatlandırma Daire Başkanlığı Koordinasyon Müdürü A.Harun Kırmızı, Bölge Müdürü Ali Karaarslan, Koop İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı O.Tarık Toğrul, Bölge Müdür Yardımcıları Özkan Yıldırım, Erdinç Dişoğlu ile Bölge Birliği ve bağlı Kooperatiflerde çalışan personel katıldı.

Eğitimin açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Yardımcısı Muaz Saka, “Pazarlama, İletişim ve İkna Teknikleri Eğitimini ilk olarak Erzurum Bölge Birliğinden başlattık. Eğitimlere önem veriyoruz. Özellikle çiftçi eğitimlerin de uygulamalı olarak başlatacağız” dedi.

İnsan Kaynakları Daire Başkanı Fatih Zekeriya Yerlikaya, eğitimin önemine değinerek, sahada çalışan personelin daha iyi çalışması ve motivasyonunu artırması için bu eğitimlere önem verildiği ifade etti.

Erzurum Bölge Birliğinin istikrarlı bir şekilde büyüyen ve başarı yakalayan bir bölge olduğunu belirten Krediler Daire Başkanı Yahya Altınkaya, “Bölge birliğimiz son üç yıldır istikrarlı ve kontrollü bir şekilde büyümektedir. Bu başarıda emeği geçen tüm kooperatifçilerimiz adına Bölge Birliği İdarecilerimizi tebrik ediyorum. Bu başarılı faaliyetlerin yanında daha fazla ortağa ulaşmak adına Kooperatiflerin yeni ortaklara sahip olması gerekmektedir. Ayrıca hükümetimizin çiftçilere sunmuş olduğu düşük faizli kredi desteğinin yaygınlaştırılması için ortaklarımız ve çiftçi nezdinde sigorta bilincini arttırmalı, tarım sigortasını ve prim desteğini çok iyi anlatmalıyız. Bu bölgemiz hayvancılığın yaygın bir şekilde yapıldığı bir bölge münasebetiyle hayvancılık kredilerimiz, karma hayvan yemi satışları ve faiz desteği konusunda çiftçilerimizi bilinçlendirmek amacıyla köy toplantılarına ve çiftçi ziyaretlerine büyük önem vermemiz gerekir” diye konuştu.

Eğitime katkı sağlayan Koop İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Osman Tarık Toğrul ise, sendika faaliyetleri hakkında bilgi vererek, düzenlenen eğitimde emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuk heyete Bölge Birliği faaliyetleri hakkında bilgi veren Bölge Müdürü Ali Karaarslan, “Bölge Birliğimizin satış performanslarının geliştirilmesi, personelin iletişim yeterliliklerinin artırılması maksadıyla, Hizmet İçi Eğitim Esaslarına bağlı kalınarak yapılan Pazarlama, İletişim ve İkna Teknikleri Eğitiminin önemine değindi. Bu eğitimin ilk olarak Erzurum Bölge Birliğinden başlatılmasında Genel Müdürlüğümüz yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Eğitimin ilk gününde, Pazarlama Daire Başkanlığı Pazarlama Müdürü Emir Gaffar Ateş ile Strateji Geliştirme Teşkilatlandırma Başkanlığı Strateji Geliştirme ve Koordinasyon Müdürü A.Harun Kırmızı tarafından, başkanlık faaliyetleri hakkında katılımcılara sunum yapıldı.

Eğitimde ayrıca; 2017 yılı Pazarlama, Satış ve Ürün Alım faaliyetlerinde dereceye giren Bölge Birliği ile kooperatiflere teşekkür belgeleri verildi.

Eğitimin ikinci ve üçüncü gününde eğitim uzmanı Canten Kaya ile Hakan Turgut tarafından katılımcılara Pazarlama, İletişim ve İkna Teknikleri konularında eğitim verildi.