Yazdır

Uluslararası Kooperatifler Günü'nüz Kutlu Olsun...

0kapak2Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Uluslararası Kooperatifler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Kooperatifçiliğin, ortak çalışma ve yardımlaşma anlamına geldiğini belirten Poyraz, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Kooperatifçilik hareketinin en üst kuruluşu olan ve 1895 yılında kurulan Uluslararası Kooperatifler Birliği (ICA) tarafından 95 yıldır Temmuz ayının ilk cumartesi günü “Uluslararası Kooperatifler Günü” olarak kutlanmaktadır.

ICA, 1946’dan beri Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi’nde (ECOSOC) danışman statüsünde; 1971 yılından beri “Kooperatifçiliğin Desteklenmesi ve Geliştirilmesi Komitesi (COPAC)” ise kurucu üye olarak yürüttüğü lobi faaliyetleri ile Birleşmiş Milletler’in kooperatifçilik hareketini desteklemesini sağlamıştır. Bunun bir sonucu olarak Birleşmiş Milletler, Uluslararası Kooperatifler Birliği’nin kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü olan 1995 yılından itibaren Temmuz ayının ilk cumartesi gününü “Birleşmiş Milletler Uluslararası Kooperatifler Günü” olarak kutlamaktadır. Uluslararası Kooperatifler Günü kapsamında Birleşmiş Milletler çatısı altında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile kooperatifçilik hareketine ve ilkelerine yönelik farkındalığın artırılması amaçlamaktadır. Her yıl farklı bir tema ile kutlanan Uluslararası Kooperatifler Günü, 2018 teması üretime vurgu yapmaktadır.

Ahilik sistemi ve imece usulü çalışma şekliyle bizim tarihimizin kültürümüzün yabancı olmadığı bir mekanizma olmasına rağmen, ülkemizde inşaat ve yapı kooperatifleri gibi bazı olumsuz kooperatifçilik örnekleri sebebiyle toplumumuz kooperatifçiliğe olumsuz yaklaşmaktadır.

Tarımda gelişen teknolojilerin kullanımının artırılması, böylece bu topraklardan maksimum verimin sağlanması için kooperatifleşmenin önemi büyüktür. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak yeni teknolojilerin benimsenmesinin ancak kooperatifler kanalıyla olabileceğine inanıyoruz.

Irk, cinsiyet, kültür, sosyal çevre veya ekonomik durumuna bakılmaksızın insanları bir araya getiren ve ortak ihtiyaçların karşılanması ile daha mutlu toplumların oluşturulmasını sağlayan kooperatiflerin günümüzdeki önemi yadsınamaz. ICA’in bir üyesi ve Türk kooperatifçilik hareketinin öncülerinden olan Tarım Kredi Kooperatifleri, 1625 kooperatifi ile kırsaldaki en yaygın tarımsal sivil toplum kuruluşu olarak Uluslararası Kooperatifçilik Gününüzü tebrik ederiz.”