Yazdır

Tarım Ve Orman Sektörü, İzmir’de Buluştu

0kapakTarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, ilk ziyaretini İzmir'e gerçekleştirdi. Tarım ve orman sektörü ile bir araya gelerek onları tek tek dinleyen Bakan Pakdemirli, "Bizim gerçekten üreticiyi ne olursa olsun ezdirmemenin yollarını bulmamız lazım" dedi.

‘Tarım ve Orman Sektörü ile Buluşma' toplantısına Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyesi İrfan Karakaya, Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kınay, İzmir Bölge Müdürü Mehmet Tevfik Ongun, Bölge Müdür Yardımcıları Hasan Akgün ve Adnan Yusuf Güney’in yanı sıra Tarım ve Ormancılık alanında faaliyet gösteren kamu kurum ve özel sektör firmalarının temsilcileri katıldı. Sektör temsilcileriyle bir araya gelen Pakdemirli, yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 24 Haziran seçimlerinden sonra yeni bir sisteme geçtiğini belirtti. Ege ve İzmir'in verimli topraklara sahip olduğunu, bu topraklardan daha iyi faydalanılabileceğini kaydeden Pakdemirli, "İhracata baktığımızda İzmir'in aldığı pay fena değil, 2,5 milyar dolar ama bizim bunu daha fazla katma değerli hale getiriyor olmamız lazım. Konya kadar toprağı olmayan ülke neredeyse Türkiye kadar milli gelir elde ediyor. Bizim de elimizdeki değerleri daha iyi kullanmanın yollarını bulmamız lazım. Üretimi sürdürülebilir hale getirmeyi, tarım ihtisas bölgeleri konusunda çalışmayı amaçladıklarını dile getiren Pakdemirli, "Üreticiyi ezdirmememiz lazım. Sorunlar var biliyorum bu sorunları ele alıp çözmemiz lazım, beni her yerde göreceksiniz. Ben mutlaka üreticilerle beraber olacağım." dedi.

Bakan Pakdemirli, "Kooperatiflerin başarı örnekleri var. Bunları baş tacı etmemiz lazım. Örneklerden bir şey öğrenmemiz lazım. Birçok sektörde yurt dışı örnekleri konuşuluyor. Bizim beraber iş yapma yollarını öğrenmemiz lazım. İyi örnekleri çoğaltmanın yolunu bulmak lazım" diye konuştu.

Tüm katılımcılarla birebir ilgilenen ve sorunları dinleyen Bakan Pakdemirli görevi süresince hiç kimseye siyasi davranmayacağını, herkese kapısını açacağını, kimin ne derdi varsa çözmeye çalışacağını ifade etti.

Karakaya ve Poyraz’dan kooperatiflere ziyaret

Tarım ve Orman Sektörü ile Buluşma Toplantısının ardından İzmir programına devam eden Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Karakaya, Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kınay, İzmir Bölge Müdürü Mehmet Tevfik Ongun, Bölge Müdür Yardımcıları Hasan Akgün ve Adnan Yusuf Güney, İzmir Bölge Birliğine bağlı 453 sayılı Canlı, 82 sayılı Bayındır, 1137 sayılı Ödemiş ve 229 sayılı Tire tarım Kredi Kooperatiflerini ziyaret etti. Karakaya ve Poyraz, ziyaretler esnasında kooperatif çalışanları ile sohbet ederek talep ve sorunlarını dinledi. Heyet daha sonra, Tarım Kredi Yem A.Ş tarafından Tire Organize Sanayi Bölgesinde yem fabrikası kurulması planlanan sahada incelenmelerde bulunuldu.