Yazdır

İnegöl Tarım Fuarı Açıldı

0kapakİnegöl Belediyesi öncülüğünde İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası, İnegöl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İnegöl Ziraat Odası'nın koordinasyonu ile organize edilen 7. İnegöl Tarım Fuarı (İNTARF) açıldı.

Açılış törenine; Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu ve Zafer Işık, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Muhammed Adak, Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Müdürü Vedat Altın, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hacı Dursun Yıldız, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, Tarım Kredi Kooperatifleri Balıkesir Bölge Müdür Yardımcısı Vedat Karademir ve üreticiler katıldı.

İnegöl MER-PA'da yoğun katılımla gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Vali Yardımcısı Abidin Ünsal fuarın hayırlı olmasını temenni ederek, “Toprağa iyi davranmalıyız ve küstürmemeliyiz. Fuarın tarım için önemli olduğunu düşünüyorum. Ülkemiz meyve üretiminin % 30'unu Bursa karşılıyor. İnegöl'ün buna katkısı çok ciddi” dedi.

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Muhammed Adak da ay çekirdeği ile ilgili gerekli önlemleri almak için Ticaret Bakanlığı ile bir araya geleceklerini, gümrük vergisi ve diğer konular ile ilgili sektörün ayakta kalması için gerekli çalışmaları yapacaklarını iletirken sektöre 14,5 milyar dolar destek sağladıklarını ifade etti.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ise “Katıldığım her toplantıda olmazsa olmaz dediklerimizden biri tarımdır. Çünkü Türkiye bir taraftan tarımsal hasılasını arttırmak, diğer taraftan küçük işletmeleri desteklemek ve rekabet etmek zorundadır. Şunu unutmayın 2005 yılından bu yana Türkiye tarımsal hasıla konusunda Avrupa'da birincidir. Türkiye son 16 yılda destekleme gördüyse Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın fikirleri iledir. Çiftçimizin ve üreticimizin diğer taraftan tüketicinin de hakkını ve hukukunu korumakla mükellefiz. Her şeyde olduğu gibi tarımsal alanda da yerli ve milli üretime güçlü bir şekilde destek vermemiz gerekiyor ve bunu yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fuarı, 5 Eylül tarihine kadar açık kalacak.

Zekeriya SAYAR / BALIKESİR