Yazdır

Üniversite Öğrencilerinin Gıda Maddeleri Tarım Kredi’den

0kapakTürkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu arasında öğrenci yurtlarının gıda temini hususunda işbirliği protokolü çerçevesinde, Samsun’daki Kredi Yurtlardaki yemekhane işletmecileri ile Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri arasında sözleşme imzalandı.

Törene Samsun Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu, Bölge Müdür Yardımcısı Şemis Kalem, Kredi Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Şube Müdürü Nurettin Maden, kooperatif yetkilileri ve yemekhane işletmecileri katıldı.

Protokol kapsamında Samsun ilindeki Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında üretilen yemek için ihtiyaç duyulan gıda maddeleri Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından karşılanarak, öğrencilere üreticilerden aracı olmadan temin edilen kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı ürünler ulaştırılacaktır.

Protokol töreninde konuşan Bölge Müdürü Mustafa Doyurucuoğlu, “Kurum olarak çiftçilerimizin yetiştirmiş oldukları ürünlerinin değerini bulması, yeni pazar imkânlarının ortaya çıkması ve daha çok çiftçimize ekonomik fayda sağlamak için çalışmalar yapmaktayız. Bu amaçla Bölge Birliğimizin kooperatiflerimiz vasıtasıyla üreticilerimizden almış olduğu ürün yelpazesi her geçen gün artmaktadır. Tarladan değerinde alınan ürünlerin aracısız, güvenilir ve uygun fiyatla tüketicilere ulaşmasını sağlamaktayız. Kredi Yurtlar Kurumu ile işbirliği çerçevesinde üreticilerimizden aldığımız, kendi tesislerimizde işlediğimiz ürünleri öğrencilerimize sunmuş olacağız. İşbirliğinin Kurumlarımız, öğrencilerimiz ve çiftçilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Kredi Yurtlar Kurumu Samsun İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ise, “Samsun il müdürlüğümüze bağlı 17 yurt müdürlüğünde, 12707 öğrencimiz konaklamaktadır. Öğrencilerimizin gıda ihtiyaçlarının protokol kapsamında aksatılmadan karşılanması için bir iş birliği süreci başlamıştır. Üreticilerden aracısız olarak alınan ürünler her aşamasında kontrol altında olacak ve öğrencilerimize kaliteli, sağlıklı, uygun fiyatlarla ürünleri ulaştıracağız. Uygulamada karşılaşılabilecek sorunları kısa sürede çözüme kavuşturacağız. Bu sürecin herkes için hayırlı olacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Kredi Yurtlar Kurumu yemekhane işletmecileri ile kooperatif yetkilileri arasında işbirliği protokolü imzalandı.