Yazdır

Genel Değerlendirme Toplantısı Antalya'da Yapıldı

0kapakTarım Kredi Genel İstişare, Koordinasyon ve Değerlendirme Toplantısı, Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü ve Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz’ın katılımı ile Antalya’da gerçekleştirildi.

Tarım Kredi 2018 yılı faaliyetlerinin değerlendirildiği ve 2019 hedeflerinin belirlendiği toplantıda Genel Müdür Yardımcıları Ahmet Bağcı, Özgür Güven ve Muaz Saka sorumlu oldukları birimler ve konular hakkında sunum gerçekleştirdi. Sunumların ardından kooperatiflerin ve bölgelerin sorunları, çözüm önerileri ve üzerinde çalışılan projeler üzerinde tartışıldı.

Tarım Kredinin; merkez birliği, bölge birlikleri, kooperatifleri ve ortakları ile beraber çok büyük bütünün bir parçası olduğunun altını çizen Başkan Külcü, “Ülkemizde Son 2-3 aydır olağanüstü günler yaşıyoruz, Tarım Kredi gibi köklü bir kuruluş olarak, üzerimize düşeni, elimizden geleni fazlasıyla yapmaya hazırız. Her zamankinden daha fazla birliğe beraberiliğe ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde çok daha fazla çalışmamız lazım. Hükümetimiz ile koordineli çalışarak bu zor günleri atlatacağımıza inanıyorum. Tarım Kredide görev yapan herkesin üzerine düşen görevi yapacağına şüphem yok. Bütün sorunlarınızı, sıkıntılarınızı hiç çekinmeden bizlere anlatabilirsiniz. Sorunlara beraber çözüm yolları bulabiliriz.” İfadelerini kullandı.

Türkiye’nin çok zor bir sınav verdiğini belirterek konuşmasına başlayan Genel Müdür Dr. Fahrettin Poyraz ise “Herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekiyor. Bu yaşananların, üzerimize oynanan oyunların farkında olarak, bir ibadet aşkı ile memleketimize sahip çıkma meselesi olarak görüp, o doğrultuda özverili çalışmamız gerekiyor.” dedi.

“ORTAK KART PROJESİNİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Tarım kredi’nin bölge birlikleri ve şirketleri ile birlikte değişimin farkında olması gerektiğinin altını çizen Poyraz, “Bu zorlu süreçlerden nasıl daha güçlü çıkabiliriz arayışında olmamız lazım. Şu anki mevcut yapımız sürdürülebilir bir yapıda değil, bu değişimi yönetmemiz lazım, önümüzdeki döneme ait projelerimiz var. Bilişim altyapımızı yenilemeye çalışıyoruz. Bilişim altyapımızı güçlendirip, bundan sonraki süreçleri bu güçlü altyapı ile yönetmemiz gereliyor. Bununla paralel olarak, PTT ile işbirliğimizin ürünü olan Ortak Kart projemizi hayata geçiyoruz. Salı günü Ulaştırma Bakanlığımız ve Tarım ve Orman Bakanlığımızın katılımı ile bunun tanıtımını yapmayı planlıyoruz. Bundan sonraki süreçte bütün Tarım Kredi şubeleri, birer PTT şubesi gibi tahsilat yapar hale gelecek ve kendi faaliyetlerimizin dışındaki alanlardan da mevduat toplar hale geleceğiz. Trabzon Bölge’de pilot bir uygulama yaptıktan sonra, eksiklerimizi belirleyip çözüm getirdikten sonra bütün bölgelerimizde kullanacağız bu sistemi. Bunun üstüne başka şeyler daha inşa edeceğiz, Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından çiftçilerimize verilen tarımsal desteklerin Tarım Kredi üzerinden ayni olarak verilmesi teklifinde bulunduk. Ortak Kart projesi ile bunun takibini çok daha kolay ve verimli şekilde yapabileceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu.

KATILIM BANKASI KURMA NOKTASINDA ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK”

Katılım bankası kurma hedeflerinin olduğunu belirten PoyrazHep ifade ettiğimiz gibi bir hedefimiz var, bir finans kuruluşumuzun olması lazım. Geçtiğimiz hafta körfez sermayesinden bir grupla bir protokol imzaladık. Bu protokol çerçevesinde 2 milyar Dolar sermayeli bir faizsiz katılım bankası kurma noktasında önemli bir adım attık. Hedefimiz Tarım Krediyi faizli işlem yapan bir yapından çıkarmak. Ortak bizden borçlanıyor, hangi oranda borçlanıyor belli değil, durduğu yerde ortağın borcu artıyor. Bu projemiz ile çiftçilerimiz faizsiz bir şekilde kredi kullanabilecek.Bu işi önemseyerek sürdürme gayreti içindeyiz. İnşallah bu yapıyı kuruma kazandıracağız.” açıklamalarında bulundu.

“GÜBREDE İNDİRİM”

Çiftçilerin girdi maliyetlerini aşağı çekmek için çalışma yaptıklarını dile getiren Poyraz, gübre üretim maliyetlerini düşürmek için girişimlerde bulunduklarını anlattı.

Poyraz, “Fiyat ve kur artışlarından dolayı gübre ile sıkıntılarımıız var. Bu noktada ne yapabiliriz noktasında Gübretaş ile bir çalışma yaptık. Bölge Birliklerimizden şu an için 220 bin tonun üzerinde bir talep var. Gübretaş ürün alırken bankadan fon kullanıyor. Yüzde 35'i aşan bir maliyet var. 'Tarım Kredi olarak size bir nevi ön ödeme yapalım, siz de şu faizi maliyet unsuru olarak aşağı çekin ve bize bir indirim yapın' diye önerdik. Onlar da kabul etti. Borsa’da işlem gören bir şirketi zararına satış yaptırmamız söz konusu değil. Dolayısıyla herkesin titiz davranması lazım. Fonlama maliyetini de aşağı çekme anlamında geliştirdiğimiz bu yöntem ile Tarım Kredi ve GÜBRETAŞ olarak önümüzdeki günlerde ciddi bir fiyat avantajı sağlayacağımızı söyleyebilirim. Tarım Kredi’nin piyasada regüle edici bir rolü var, bizim bu hamlelerimizden sonra diğer firma ve fabrikaların da fiyatlarını daha aşağıya çekeceğine inanıyorum.” dedi

Toplantıya Merkez Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı, I. Hukuk Müşaviri, 17 bölge müdürü ve Merkez Birliği’ndeki ilgili daire başkanları ile birim müdürleri de katıldı.