Yazdır

GÜBRETAŞ (Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi)

gubretas

Şirket, 6 Kasım 1952 tarihinde dönemin Bakanlar Kurulu, tarım sektörüne kimyevi gübre girdisi tedarik etmek amacıyla Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi’nin (GÜBRETAŞ) kurulması kararını almış, ancak şirket resmi olarak 1953 yılında faaliyete geçmiştir. Türk çiftçisinin kimyevi gübrelerden yararlanarak yüksek verimli ve kaliteli ürünler elde etmesi fikrinden yola çıkılarak, Ziraat Bankası öncülüğünde Zirai Donatım Kurumu, Şeker Fabrikaları, Sümerbank, Etibank, Makine Kimya Endüstrisi ve Fertilizer Corporation of Amarica A.G. şirketinin ortaklığıyla Gübre Fabrikaları Türk Anonim Şirketi kurulmuştur.

GÜBRETAŞ, 1954 yılında İskenderun Sarıseki’de Türkiye’nin ilk kimyevi gübre fabrikasını kurmuş, fabrikada NSP (Normal Süper Fosfat) gübresi üretilerek piyasaya sunulmuştur. Amerikan şirketi, 1958 yılında hisselerini Ziraat Bankası’na devretmiştir. 1961 yılında İzmit Yarımca’da ikinci fabrika açılarak, 1964 yılında Yarımca fabrikaya iskele inşa edilmiş yurtdışından tedarik edilen hammaddelerin tahliyesi ile ürün sevkiyatı hızlandırılmıştır.

1986 yılında borsada ilk işlem gören 13 hisse senedinden biri Gübre Fabrikaları T.A.Ş.’dir. 1989’da Yarımca’da dönemin en modern teknolojisine sahip kompoze gübre (NPK-2) fabrikası kurularak, üretime başlanmıştır. 1990 yılında Ziraat Bankası’nda bulunan GÜBRETAŞ hisselerini, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği satın almıştır. 1994 yılında İskenderun Tesisleri’nde sıvı gübre pilot tesisleri kurulmuş ve deneme üretimleri başlatılmıştır.2002 yılı satış açısından dönüm noktası olmuştur. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği ile bayilik protokolü imzalanmıştır. Böylece GÜBRETAŞ, ana hissedarı Tarım Kredi Kooperatiflerinin gübrede tek tedarikçisi olmuştur.

GÜBRETAŞ, küresel bir marka olma yolunda 2008 yılına büyük bir yurtdışı yatırımı gerçekleştirmiş, liderliğini yaptığı konsorsiyum İran’ın en büyük petrokimya tesisleri olan Razi Petrochemical Co. Şirketini satın almıştır. Türkiye’nin en büyük yurtdışı sanayi yatırımı olan bu girişim, GÜBRETAŞ’ı sektöründe bir dünya şirketi yapma hedefinin ilk adımı olmuştur.

2010 yılında Fortune dergisinin yayınladığı araştırmada son 3 yıllık verilere göre “Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketi” seçilen GÜBRETAŞ, 2011’de yılsonu cirosuyla “Milyar Dolarlık Şirketler” arasına katılmıştır. GÜBRETAŞ’ın ürünlerine Türkiye’nin 2800 noktasından ulaşabilmektedir.

http://www.gubretas.com.tr/