Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Iğdır’da Saray Bosna Ekmeklik Buğday ekimi yapıldı

17 KASIM 2020

Tarımsal üretimin sürekliliği, yüksek verim ve ürün çeşitliliği amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdüren Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, ülke tarımına ve ortaklarına kazandırmaya devam ediyor. Bu amaçla Erzurum Bölge Birliği faaliyet alanında yer alan Iğdır’da Saray Bosna Ekmeklik Buğday deneme ekimi yapıldı.

Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi Tarım Kredi, tarladan sofraya tarımsal üretimin her alanında ülke çiftçisinin yanında olmaya devam ediyor. Ülke tarımının gelişimi, yüksek verim ve ürün çeşitliliği amacıyla projeler geliştiren Tarım Kredi, üretimden hasada kadar ortaklarına her adımda destek veriyor. Bu projelerden biri de Erzurum Bölge Birliği faaliyet alanında yer alan Iğdır’da gerçekleştirildi. Yaycı Tarım Kredi Kooperatifi ortaklarından Habip Turan’ın tarlasında Saray Bosna Ekmeklik Buğday ekimi yapıldı.

Projeyi ve çalışmaları incelemek üzere Tarım Kredi Merkez Birliği Strateji Geliştirme ve Teşkilatlandırma Daire Başkanı A. Harun Kırmızı, Erzurum Bölge Müdürü Mustafa Demir, Strateji Geliştirme ve Koordinasyon Müdürü Caner Çelebi, Bölge Müdür Yardımcısı Özkan Yıldırım, Bölge Birliği Başkontrolü İrfan Nuri Günsal ve Yönetmen Yardımcısı Erol Utgulu Iğdır’ın Bayraktutan Köyünü ziyaret etti. Kırmızı ve beraberindekiler, Yaycı Kooperatif Müdürü Neyzen Tevfik Ak ve Ziraat Mühendisi Seliha Akkuş’tan projeyle ilgili bilgi aldı.

Erzurum’un tarımsal üretim açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Bölge Müdürü Mustafa Demir, “Tarım Kredi olarak çiftçileri üretime yönlendirmek, onlara çeşitlilik ve yüksek verim sağlamak amacıyla hizmet veriyoruz. Onların kazanması ülkemizin kazanması demek. Bölgede özellikle büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmakta. Tarım Kredi Yem kullanarak beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan aldığımız verim oldukça yüksek. Ziraat mühendisi arkadaşlarımız da ortaklarımızı yakından takip ediyor. 2019 yılında bölgede mısırdan bin 250 kg/da verim alınırken arkadaşlarımızın gözetiminde 2020 yılında verimi bin 750 kg/da’ya yüseltmeyi başardık. Çiftçilerimizin memnuniyeti bizleri de memnun etmekte. Yeni başladığımız Saray Bosna Ekmeklik Buğday ekiminden oldukça yüksek verim bekliyoruz” şeklinde konuştu.