Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Gaziantep’te çiftçilere fide desteği

20 NİSAN 2022

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği tarafından tedarik edilen muhtelif fidelerin dağıtımına başlandı. Tarımsal üretimin desteklenmesi ve ekonomiye katkı sağlanması amacıyla başlatılan proje kapsamında çiftçilere yaklaşık 12 milyon fidan dağıtımı yapılacak.

Gaziantep’te tarımsal üretimin desteklenmesi ve ekonomiye katkı sağlanması amacıyla başlatılan proje kapsamında, çiftçilere fide dağıtımı yapıldı. Gaziantep Bölge Birliğince tedarik edilen 11 milyon 950 bin adet muhtelif (Domates, Salatalık, Biber, Patlıcan ve Kavun) fidelerinin dağıtımı için 2 farklı tören düzenlendi. Dağıtım törenlerinin ilki Şahinbey Belediyesi tarafından Şahinbey İlçesi Kapçağız Mahallesinde, dağıtım törenin ikincisi ise Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep İli Oğuzeli ilçesinde gerçekleştirildi.

Şahinbey’de ekilecek alan kalmadı

Şahinbey ilçesinde yöre çiftçilerine 9 milyon 950 bin adet fide dağıtımı yapılacak. Kapçağız Mahallesi’nde düzenlenen dağıtım törenine Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Dr. Mehmet Berk, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mustafa Aslan, Müdür Yardımcıları ve Hasan Şentürk, protokol üyeleri, muhtarlar ve yöre çiftçileri katıldı.

Törende konuşan Belediye Başkanı Tahmazoğlu, Şahinbey Belediyesi olarak verdikleri desteklerle ilçede 80 bin dekar civarında bulunan ekili alanın 300 bin dekara çıktığını söyledi.  İlçede ekilecek alan kalmadığını kaydeden Tahmazoğlu, “Hayalimiz inşallah Fırat’ın suyunu Gaziantep’e getirip çiftçilerimizle buluşturmak. Böyle olduğu zaman 300 bin dekarımız 5 kat daha fazla ürün verecektir. Şu anda fidelerimizin dağıtımına başlıyoruz. Fidelerimiz gerçekten Türkiye’nin en kaliteli fideleridir. Geçen sene 5 çeşit fide dağıtmıştık. Bu sene 6 çeşide çıkarttık. İnşallah bölgemizin de damak zevkine uygun fideleri toprakla buluşturacağız. Hayalim vatandaşlara da bu fideleri dağıtarak evde saksıda hem günlük ihtiyaçlarını karşılasınlar hem de onun zevkine varsınlar istiyorum” dedi.

Büyükşehir’den tarımsal üretime destek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından İl genelinde yöre çiftçilerine dağıtımı yapılacak olan 2 milyon adet muhtelif (Domates, Salatalık, Biber, Patlıcan ve Kavun) fidelerin dağıtımına Oğuzeli İlçesinde başlandı.

Oğuzeli İlçesi’nde düzenlenen dağıtım törenine, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oğuzeli Kaymakamı Büşra Uçar, Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç, Tarım İl Müdürü Mehmet Karayılan, Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mustafa Aslan, Müdür Yardımcıları Mustafa Taşkın ve Hasan Şentürk, protokol üyeleri, muhtarlar ve yöre çiftçileri katıldı.

Oğuzelili çiftçilere seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin, tarımsal üretimin küreselleşen dünyadaki önemine değindi. Dünyayı etkisi altına alan Covid salgının, tarımsal üretimin ne kadar kıymetli olduğunu ortaya çıkardığını ifade eden Şahin, “Çiftçimizin emeği ile soframıza gelen her bir üründe C vitamini var, magnezyum var, demir var. Bunlar bağışıklığımız için çok önemli. Pandemi bize gösterdi ki dünyanın buna, bizim toprağımıza, ürünümüze, güneşimize ihtiyacı var. Bunların her biri birer şifa” diye konuştu.

Tarım Kredi üreticinin yanında

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Birliği Müdürü Mustafa Aslan, fide dağıtımının çok önemli olduğunu belirterek, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şahinbey Belediyesinin sosyal belediyeciliğin önemli rollerinden olan tarıma verdikleri desteklerle çiftçilere büyük destek olmaktadır. Tarıma verdiği desteklerle Türkiye’de örnek belediye olmakla birlikte sebze üretimine vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. İnşallah ürün alım sezonunda ise üreticilerimizin ürünlerini Kooperatif Market raflarına almak için çalışmalar yapacağız. Bu dağıtımda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor, çiftçilerimizin bereketli bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.