Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

GÜBRETAŞ’tan tarımın geleceğine destek

7 EKİM 2020

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki ve Türkiye’nin en büyük sanayi şirketleri arasında yer alan GÜBRETAŞ, sosyal sorumluluk projeleriyle de örnek oluyor. 2007 yılından beri ziraat fakültelerinde eğitim gören belli sayıda ihtiyaç sahibi ve başarılı çiftçi çocuklarına eğitim bursu veren şirket, bu alandaki akademik çalışmaları teşvik etmek amacıyla yüksek lisans ve doktora öğrencilerine de burs imkanı sağlıyor.

Tarım sektöründe nitelikli insan gücünü artırmayı ve ziraat mühendisliğini teşvik etmeyi amaçlayan GÜBRETAŞ, yeni eğitim yılında burs hakkı kazanan öğrencilere 9 ay boyunca destek sağlayacak. GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’na, 23 Ekim 2020 günü gece yarısına kadar www.gubretasegitimbursu.org internet adresi üzerinden başvuru yapılabiliyor.

Ülkemizin bitki besleme sektöründe ilk şirketi olan GÜBRETAŞ, tarımda verimliliği artırmak için bir yandan Ar-Ge çalışmalarıyla yenilikçi ürünler geliştirmeye devam ederken, diğer yandan tesis yatırımlarını ve çiftçilere rehberlik eden bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetlerini sürdürerek öncü rolünü geleceğe taşıyor.

Çiftçi çocuklarına burs imkanı

GÜBRETAŞ, 2007 yılından beri ziraat fakültelerinde eğitim görüp ekonomik desteğe ihtiyacı olan belli sayıda çiftçi çocuğuna geri ödemesiz burs desteği veriyor. Sektördeki akademik çalışmaların desteklenmesi amacıyla GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’nun 2017 yılında genişletildi. Böylece ziraat alanında lisansüstü eğitim gören belli sayıda tezli yüksek lisans ve doktora öğrencisi de burs desteğinden yararlanabiliyor.

2020-2021 öğrenim döneminde Lisans düzeyindeki bursiyer öğrenciler için aylık 350 TL, Tezli Yüksek Lisans öğrencileri için 700 TL ve Doktora öğrencileri için 1.050 TL olarak belirlenen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’na başvurular başladı.

Son başvuru tarihi 23 Ekim

GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’na başvurularda çiftçi çocuğu olma ve ziraat fakültelerinin Bahçe Bitkileri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme ile Biyosistem Mühendisliği bölümlerinden birinde lisans veya lisansüstü programa ilk kez bu yıl kayıt yaptırmış olma şartları aranıyor.

Ziraat fakültesinin ilgili bölümlerini bu yıl kazanıp GÜBRETAŞ Eğitim Bursu desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler, 23 Ekim 2020 tarihine kadar şirketin internet sayfası üzerinden burs başvurusu yapabilecek. Öğrenim dönemi boyunca 9 ay ödemenin yapıldığı GÜBRETAŞ Eğitim Bursu başvuru sonuçları ise 13 Kasım 2020 tarihinde şirketin internet sitesinden (www.gubretas.com.tr) açıklanacak.

“Tarımın yarınlarına yatırım yapıyoruz”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, ziraat eğitiminin ülke tarihinde yerine ve önemine vurgu yaparak, “Tarımsal üretimin önemli bir paya sahip olduğu ülkemizde 2007 yılında GÜBRETAŞ Eğitim Bursu uygulamasını başlattığımızda sadece 14 üniversitenin ziraat fakültesi vardı. Gıda ve tarımın önemiyle birlikte ziraat fakültelerine olan ilginin artması sayesinde günümüzde bu fakültelerin sayısı 39’a ulaştı” dedi.

Üniversitelerde, tarımın gelişimine yönelik bilimsel yöntemlerin araştırılıp geliştirilmesi çok önemli oluğunu belirten Yumaklı, “Bu nedenle GÜBRETAŞ olarak ziraat fakülteleri ile yakın bir işbirliği halindeyiz. Bu fakültelerdeki değerli hocalarımızın bilgi ve tecrübelerini, örnek projeler ve eğitimlerle çiftçilerimize ulaştırıyoruz. Diğer yandan da tarımın geleceği olarak gördüğümüz ziraat fakültesi öğrencilerine burs desteği veriyoruz. Bu gençlerimiz eğitimlerini tamamladıklarında hem kendi ailelerine ve çevrelerine doğru tarım uygulamaları konusunda rehberlik ediyor, hem de içlerinden bazıları sektörel ve akademik kariyerle tarıma katkı sağlıyor. Önceki yıllarda GÜBRETAŞ Eğitim Bursu alıp bugün sektörde belli noktalara ulaşan gençlerimizi görmek, bize gurur ve umut veriyor” diye konuştu.

“Türkiye tarımla güçlenecek”

Burstan yararlanmak için iki önemli kriterden birinin, öğrencinin ailesinin tarımla uğraşması olduğuna dikkat çeken Yumaklı, “GÜBRETAŞ’ın burs desteği verdiği öğrencilerin, çocukluğundan beri toprakla iç içe büyüyen, toprağı tanıyan ve tarımsal faaliyetleri bilen gençler olmasına titizlik gösteriyoruz. Üniversiteyi tamamladıklarında her birinin ziraat mühendisi olarak ailesine ve sektöre katkı sağlamasını beklediğimiz bu öğrencilerimize verdiğimiz burs desteğini, ülke tarımının geleceğine yapılan bir yatırım olarak görüyoruz. Şirket olarak sektörde değişimin yolunun eğitim ve bilinçlenmeden geçtiğine inanıyoruz. Bu yeni kuşakların bilinçli tarım yöntemlerini öğrenip bulundukları çevrede uygulaması, Türkiye’nin tarımda güçlenip daha iyi noktalara gelmesine büyük katkılar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. 

“Çocuklarını ziraat alanında okutarak bu sektörde bilgi, bilim ve teknolojiyi etkin kullanan gençler yetiştiren çiftçi ailelere bu vesileyle teşekkür ediyoruz” diyen Yumaklı, şirketin bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında 2007’den beri 500’e yakın ziraat fakültesi öğrencisinin eğitim hayatına destek olduğunu belirtti.