Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Kıbrıs patatesi Gübretaş’la bereketlendi

18 HAZİRAN 2020

Kıbrıs patatesi Gübretaş’la bereketlendi

GÜBRETAŞ’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle ve Kıbrıs Zirai Levazım Kooperatifi ile başlattığı iş birliği sayesinde, Yavru Vatan’da tarımsal verimliliği artıracak bilinçli tarım faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda 2019 sonbaharında planlaması yapılan model üretim alanlarından birinde patates hasadı yapıldı.

Toprak analizine dayalı bilinçli tarım tekniklerinin ve dengeli bitki besleme programının uygulandığı deneme ekiminde, %40 daha az taban gübresi kullanılmasına rağmen dönüm başına 7.500 kg kumpirlik patates hasadıyla bölge ortalamasının iki katı verim elde edildi.  

 

KKTC TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI OĞUZ: “TARIMIN KALKINMADAKİ PAYI ARTACAK”  

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, “Ülkemizin kalkınmasına fayda sağlayacak tarımsal üreticilerin hem kaliteli ürün üretmesi hem de bu ürünlerin pazarlanması ve daha fazla gelir edilmesi bizim temel önceliklerimizden biridir. Bu hedef doğrultusunda Türkiye ile tarım sektöründeki iş birliğini geliştirmek için Kıbrıs Zirai Levazım Kooperatifi, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve GÜBRETAŞ arasında önceki yıllardan beri yürütülen mevcuttaki çalışmaları yeni projelerle daha ileri götürmek için destekliyoruz” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, “Bu amaçla geçtiğimiz yıllarda çiftçi eğitim toplantılarıyla KKTC’de başlatılan bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetlerine büyük önem vermekteyiz. Geçen yaz yapılmasını kararlaştırdığımız ve tarımı geliştirme çabalarının bir yansıması niteliğindeki bir patates model alan uygulamasından bu yıl çok yüksek verim ve kalite elde edilmesi bizi çok memnun etti. Bu sonuçlar, yeni dönemde Kuzey Kıbrıs’taki tarımsal üretimin ekonomik kalkınmaya katkısı açısından umut verici örneklerdir” dedi.

Tarım Bakanı Oğuz, “Özellikle Türkiye’nin destekleriyle hayata geçmekte olan sulama projeleri sayesinde, önümüzdeki yıllarda Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik büyümesinde tarımın payı ve önemi daha da artacaktır. Bu nedenle ülke tarımına, tarımda ürün çeşitliliği ile kalitesinin artırılmasına ve çiftçilerimizin gelirlerine fayda sağlayacağını düşündüğümüz bilinçli tarım faaliyetlerine desteğimizi artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu.

 

TARIM KREDİ GENEL MÜDÜRÜ DR. FAHRETTİN POYRAZ: “TARIM ALANINDAKİ İŞBİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRİYORUZ”

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz ise uzun yıllara dayanan ticari iş birliğini, özellikle son üç yılda farklı bir boyuta taşıdıklarına dikkat çekti.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tarım alanındaki ticari iş birliklerinin yanı sıra bilinçli tarıma yönelik eğitimlerle ve örnek uygulamalarla katkılar sağlamaktayız” diyen Fahrettin Poyraz, şunları söyledi: “Önceki yıllarda ağırlıklı olarak Kuzey Kıbrıs’ta ihtiyaç duyulan gübrenin tedariki için şirketimiz GÜBRETAŞ kanalıyla bir bağlantımız vardı. 2017’de bunu daha kapsamlı hale getirerek, KKTC’deki tarımsal üretime ne gibi faydalar sağlayabileceğimizi karşılıklı değerlendirmeye başladık. Bunun neticesinde, bir yandan GÜBRETAŞ’ın yıllardır Türkiye’de yaptığı çiftçi eğitimleri, toprak analizi ve üreticilere tarımsal danışmanlık hizmetlerini Kuzey Kıbrıs’ta da uygulamaya başlarken, diğer yandan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’nin çatısı altındaki diğer şirketlerle de bu iş birliğini farklı alanlara yayarak güçlendirdik.”

2018 sonunda Türkiye ve KKTC tarım bakanlarının teşrifiyle iki ülke arasında gübre, sera, damla sulama, ilaç ve tarımla ilgili diğer konularda birbirini tamamlamayı amaçlayan bir güç birliği protokolü imzalandıklarını hatırlatan Poyraz, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sahip olduğu potansiyele inanıyor ve tarım alanındaki potansiyelin maksimum faydaya dönüşmesine katkı vermekten heyecan duyuyoruz” dedi.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olduğunu belirten Dr. Fahrettin Poyraz, “2017’den beri yapılan görüşmeler ve çalışmalar sonucunda önemli mesafeler aldık. Bu kapsamda Kuzey Kıbrıs’ta üretilen bazı tarımsal ve hayvansal ürünlerin Türkiye pazarına ulaştırılmasının yanı sıra KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın kıymetli destekleriyle bazı ortak projeler gerçekleştirmeye başladık. Geçen yaz yaptığımız görüşmelerde, tıpkı hellim peynirinin yeni pazarlara ulaşması için yaptığımız çalışmalar gibi, özellikle Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu bazı tarımsal ürünlerin KKTC'deki çiftçilere sözleşmeli üretimle ürettirilip ülkemize götürülmesi noktasında iş birliğini artırmaya karar vermiştik. Ayrıca GÜBRETAŞ tarafından 2020’de Kuzey Kıbrıs’ta iki noktada gerçekleştirilen model üretim alanı uygulaması da geçen yıl belirlediğimiz hedeflerden biriydi. Bu hedeflerden birinin daha başarılı ve verimli şekilde sonuçlandırılması, bu samimi iş birliğinde doğru yolda olduğumuzu gösteriyor” dedi.

 

GÜBRETAŞ GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM YUMAKLI: “DAHA AZ GÜBRE İLE DAHA YÜKSEK VERİM SAĞLADIK”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ihracat gelirinde %85’lik paya sahip olan tarım ürünlerinde, etkin gübre kullanımıyla kalite ve verimliliği artırmayı hedeflediklerini belirten GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı ise “Bu amaçla GÜBRETAŞ’taki uzman ziraat mühendislerimiz, 2017 yılından bu yana Yavru Vatan’daki üreticilere yönelik bilgilendirme eğitimleri vermektedir. Bu eğitimleri toprak numunesi alma, bitki besleme reçeteleri oluşturma ve tarımsal danışmanlık hizmetleriyle de destekledik. Geçen yıl ise Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Kıbrıs Zirai Levazım koordinasyonunda bu çalışmalara yeni bir adım ekleyerek, iki yerde ‘model üretim alanı’ uygulamasını hayata geçirdik” diye konuştu.

Üstelik bu model uygulamada normal kullanımdan daha az gübre kullanımı ile daha yüksek verime ulaşıldığına dikkat çeken İbrahim Yumaklı, şunları söyledi: “Bu çalışmaya başladığımızda Kıbrıs’ta çiftçi şartlarında çok yoğun taban gübresi kullanımı yapıldığını gördük. Bölgede dönüm başına ortalama 187 kg olan taban gübresini, biz neredeyse üçte bir azaltarak 112 kg olarak uyguladık. Çünkü biz toprağın ve bitkinin ihtiyacı olan miktarda gübre kullanmanın doğru olduğunu düşünüyoruz. Bunun yolu önce toprak analizi yapmaktan geçiyor. Yaptığımız toprak analizi sonucuna göre patates tarımı için dengeli bir gübreleme programı oluşturuldu. Tek tip besleme yerine çeşitlendirme yaparak taban gübresini azaltırken, onun yerine patates bitkisinin en çok ihtiyaç duyduğu potasyum, magnezyum ve kalsiyum elementleri ile farklı formlarda azot ve zayıf toprağın değerleri artırmak için hümik asit takviyesi yapıldı.”

Uygulanan bu etkili gübreleme programı sayesinde verimin yanı sıra ürün kalitesinin de arttığını belirten Yumaklı, “Normalde Kuzey Kıbrıs’ta dönüm başına ortalama 3.500 kg patates hasat edilirken, bunun %20’si iri boy kumpirlik ve kalanı orta boy tohumluk patatestir. Deneme ekimini yaptığımız arazinin sahibi ve aynı zamanda da Kuzey Kıbrıs’ın önde gelen çiftçilerinden biri olan Kadri Bey, bu yıl kendi bildiği yöntemlerle ekim yaptığı alanda bu verimi dönüm başına 6.000 kiloya ve iri boy kumpirlik patates oranını ise %60’a kadar çıkardı. GÜBRETAŞ ziraat mühendislerinin uygulama yaptığı alanda ise dönüm başına verim 7.500 kg olurken aynı zamanda iri boy miktarı da %75 olarak gerçekleşti. Yani bu model alanda verimi Kuzey Kıbrıs ortalamasının 2 kat üzerine çıkarırken, hasattaki kalite göstergesi olan kumpirlik patates oranını da yaklaşık 3 kattan fazla artırmış olduk” sözleriyle alınan sonuçları değerlendirdi.

İbrahim Yumaklı, “Optimum gübreleme ile maksimum verim ve kalitenin elde edilebileceğini Kuzey Kıbrıs’taki üreticilerimize de uygulamalı olarak göstermiş olmaktan, böylece KKTC’nin tarım ve ekonomisi için katma değer sağlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

ZİRAİ LEVAZIM KOOPERATİFİ GENEL SEKRETERİ ORHAN KÜRŞAD: “ÇİFTÇİMİZ EMEĞİNİN KARŞILIĞINI FAZLASIYLA GÖRECEK!”

Kuzey Kıbrıs’ta tarımsal üretimin öncü kuruluşu Zirai Levazım Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Genel Sekreteri Orhan Kürşad, gübre tedariki konusunda yıllardır GÜBRETAŞ ile çalıştıklarını belirterek, “GÜBRETAŞ ile kurmuş olduğumuz ticari iş birliğini, özellikle son yıllarda Kıbrıs’taki çiftçilerimizin ve tarımın faydasına olacak sosyal çalışmalarla da güçlendirdik. Lefke’deki patates tarlasında ilk hasat başladı ve buradaki verimin iki katına çıktığına hepimiz şahit olduk” diye konuştu.

Bu model uygulamada verim artışının yanı sıra raf ömrü uzun ve pazar değeri yüksek patates hasadı elde edilerek kalite artışı da sağlandığını belirten Orhan Kürşad, “Tüccar ve tüketiciler tarafından yoğun talep gören iri boy kumpirlik patates oranının da yüksek olduğu bu model alanda, çiftçimiz emeğinin karşılığını fazlasıyla görmüş olacak. Ayrıca bu örnek uygulamalar sayesinde bölgedeki üreticilerimiz de hem bilinçli tarım konusunda farkındalık kazmakta, hem de elde edilen verim ve kalite artışının kendi gelirlerine sağladığı katkıları görmüş olmaktadırlar” dedi.

Kuzey Kıbrıs’taki bilinçli tarımı yaygınlaştırma çalışmalarını GÜBRETAŞ’ın desteğiyle önümüzdeki dönemde de artırarak devam ettirmeyi hedeflediklerini söyleyen Genel Sekreter Kürşad, çiftçiler için örnek olan bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

ARAZİ SAHİBİ KADRİ HAMİT: “BİLİNÇLİ TARIMIN FAYDASINI TECRÜBE ETTİM”

Patatesle ilgili model üretim alanı uygulamasının yapıldığı tarlanın sahibi Kadri Hamit, ilk kez gördüğü böyle bir uygulamadaki sonuçların kendisini çok şaşırttığını ve sevindirdiğini ifade etti. Kadri Hamit, “Zirai Levazım Kooperatifi’nden ilgililerin yönlendirmesiyle geçen yıl GÜBRETAŞ ekibiyle tanıştık. Yıllardır kendi bildiğimiz geleneksel yöntemlerle tarım yapıyorduk. GÜBRETAŞ ziraat mühendisleri ise bu işin ilk adımı olarak toprağımızı analiz ettiler ve ona göre bir gübreleme programı oluşturdular” dedi.

Model alanda hasat ettikleri patates kalitesinin de çok iyi olduğunu belirten üretici Kadri Hamit, “Verimle birlikte ürün kalitesi de yükseldi. Yumru ağırlığı ortalama 1,1 kg çekti ve dönümde 7.500 kilo hasat yaptık. Bunun ürünün fiyatına da yansıyacağını düşünüyorum. Açıkçası bundan sonra ben de GÜBRETAŞ ziraat mühendislerinin gösterdiği yoldan giderek, bilinçli tarımla her zaman böyle verimli ve kaliteli ürünler almayı isterim. Uzun lafın kısası doğru gübrelemeyle daha çok ürün, kalite ve kazanç elde edilebildiğini gözümüzle gördük” diye konuştu.

 

GÜBRETAŞ KKTC’DE PAZAR LİDERİ VE BİLİNÇLİ TARIMDA ÖNCÜ

Türkiye’nin en büyük çiftçi birliği olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin kimyevi gübre sektöründeki öncü şirketi GÜBRETAŞ, özellikle son yıllarda bilinçli tarımı yaygınlaştırma faaliyetlerine ağırlık verdi. Ar-Ge çalışmalarıyla bitkiye ve bölgeye özel yeni gübre desenleri geliştiren GÜBRETAŞ, bu özel ürünlerinin verime etkilerini “model üretim alanları”ndaki örnek uygulamalarla ortaya koymayı sürdürüyor.

Yıllardır farklı tarımsal ürünler için Türkiye’nin farklı bölgelerindeki çiftçilerin arazilerindeki çalışmalarda yüksek verim ve kalite artışları elde eden GÜBRETAŞ, son birkaç yıldır bilinçli tarımı yaygınlaştırma eğitimlerini Kuzey Kıbrıs’ta da gerçekleştiriyor. GÜBRETAŞ, 2019’da Kıbrıs’taki bu bilinçlendirme eğitimlerine yeni bir adım daha ekleyerek Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleri ve Kıbrıs Zirai Levazım Kooperatifi iş birliğiyle iki ayrı model üretim alanı oluşturdu.

KKTC’nin önde gelen çiftçilerinden Kadri Hamit’e ait Lefke’deki 7.300 metrekarelik patates sahasında uygulanan deneme ekiminde, öncelikle araziden toprak numuneleri alınarak GÜBRETAŞ’ın uluslararası akreditasyona sahip laboratuvarında toprak analizi yapıldı. Toprak analizi sonuçlarına göre GÜBRETAŞ ziraat mühendisleri, arazide uygulanacak bilinçli bitki besleme (gübreleme) programlarını oluşturdu.

GÜBRETAŞ’ın patates bitkisine özel geliştirdiği 13.24.12 gübresinin de kullanıldığı arazide yapılan örnek uygulama sonucu patates hasadında çiftçinin yüzünü güldüren sonuçlara ulaşıldı. Kuzey Kıbrıs genelinde dönüm başına 3.500 kg civarında olan ortalama kumpirlik patates verimi, örnek uygulamanın yapıldığı arazide dönüm başına 7.500 kg ton olarak gerçekleşti.

1,4 milyon dönümlük tarım arazisine sahip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yıllık kullandığı ortalama 15.000 ton gübrenin büyük kısmı GÜBRETAŞ tarafından temin edilmektedir.