Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Kızılay ve Tarım Krediden ihtiyaç sahipleri için işbirliği

8 NİSAN 2022

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Kızılay iş birliğinde hazırlanan Ramazan gıda kolileri vatandaşlara ulaştırılıyor.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve Kızılay iş birliğinde ramazan ayı dolayısıyla hazırlanan gıda kolileri yurt içindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Türk Kızılay, ramazanda yurt içindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtmak üzere 13 bin 888 gıda kolisi alımı için Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarım Kredi Birlik AŞ ile anlaşma yaptı. Bu kapsamda gıda kolilerinin üç sevkiyatla Türk Kızılay şubelerine ulaştırılması planlandı.

Planlama doğrultusunda ilk ikisi gerçekleştirilen sevkiyatların üçüncüsü için Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Tarım Kredi Birlik AŞ Genel Müdürü Kadir Aydın ve Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan'ın katılımıyla Etimesgut'taki Tarım Kredi Kooperatifi tesislerinde program düzenlendi.

Kınık, burada yaptığı konuşmada, Türk Kızılay'ın ramazan yardımlarını 81 ildeki ihtiyaç sahiplerine şubeler aracılığıyla ulaştırmaya devam ettiklerini söyledi.

Türk Kızılay ile Tarım Kredi Birlik AŞ'nin bir anlaşma yaptığını belirten Kınık, anlaşma çerçevesinde Tarım Kredi'nin ürettiği, ürettirdiği veya tedarik ettiği gıda malzemelerinden oluşan gıda kolilerinin tırlarla ülke genelindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yola çıktığını bildirdi. Kınık, anlaşma kapsamında yaklaşık 14 bin gıda kolisi hazırlanacağını ve ramazanın başından itibaren sevkiyatın devam ettiğini belirtti.

TK Birlik AŞ’ye ait tesislerde hazırlanan gıda kolilerinin içerisinde, toz şeker, sıvı yağ, zeytin, kırmızı mercimek, salça, un, çay, bulgur, pirinç, kuru fasulye, makarna ve Kızılay Maden Suyu yer alıyor. 12 farklı ürün bulunan gıda kolilerinin yaklaşık ağırlığı 23 kilogram, kurban kavurma konserveleriyle birlikte 25 kilogramı buluyor.

"Bugüne kadar 1,5 milyon gıda kolisi hazırladık"

Tarım Kredi Birlik AŞ Genel Müdürü Kadir Aydın da çiftçilerin alın teriyle ekip ürettiği ürünleri, çiftçileri piyasaya ezdirmeden değerinde aldıklarını ve kendi tesislerinde mamul madde olarak paketleyip tüketicilere ulaştırılmak üzere sevk ettiklerini söyledi.

Sevkiyatların gerçekleştirilmesi için sivil toplum kuruşları, kamu kurumları ve belediyelerle iş birliğiyle koliler hazırladıklarını belirten Aydın, günlük 25 bin gıda kolisi hazırlama kapasitesine sahip olduklarını ve bugüne kadar 1,5 milyon gıda kolisi hazırladıklarını kaydetti.

Yıllık hedeflerinin 2,5 milyon koli olduğunu belirten Aydın, "Geçmişten bugüne çiftçinin alın terini ezdirmeden ama tüketiciye de uygun fiyatla mal temin edebilmek, piyasa şartlarına göre daha iyi, ucuz ve kaliteli mallara ulaşabilmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Market sayılarımız da binin üzerine çıktı. Bu sayı daha da artacak. Sivil toplum kuruluşlarıyla Tarım Kredi Birlik olarak, kooperatifler olarak çalışıyorduk zaten. Bu çalışmamız artarak devam edecek" diye konuştu.

Aydın, bir gıda kolisinde ayçiçeği yağı, makarna, zeytin, salça, pirinç, kırmızı mercimek, fasulye, bulgur, çay ve un bulunduğunu ifade etti.

Kınık ve Aydın, konuşmalarının ardından gıda kolilerini ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak yardım tırlarını uğurladı.