Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Lider Çiftçi Kutu Oyunu İlgi Çekmeye Devam Ediyor

15 NİSAN 2021

TARNET Akıllı Tarım Atölyelerinin bir parçası olan Lider Çiftçi Kutu Oyunu, tüm Türkiye’ye hem tarımı sevdirecek hem de tarım odaklı teknolojilerin tarım ekosistemi içinde nasıl verime dönüştüğünü öğretecek.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin teknoloji iştiraki TARNET tarafından özgün olarak geliştirilen Lider Çiftçi Kutu Oyunu tarım odaklı teknoloji ve girişimciliğin bir özeti.

İlk olarak Tarım Kredi Kooperatifleri Marketlerin bir kısmında satışa sunulan dünyanın ve Türkiye’nin ilk tarım teknolojileri kutu oyunu ilgi çekmeye devam ediyor.  Ata Dükkân (atadukkan.com) internet sitesi ile de oyuna erişimi olan Lider Çiftçi, takipçilerine farklı deneyimler sunuyor.

TARNET’in Akıllı Tarım Atölyelerinde problem çözme, liderlik, sosyal girişimcilik, yenilikçi düşünce, inovasyon, etik, enerji ve yaşam, temel ekoloji ve tarım, gıda, temel elektronik ve elektronik, kodlama, robotik, tasarım ve üretim, iş modeli geliştirme gibi alanlar bulunuyor. Pilot uygulamalarında, Tarım Atölyeleri, hidroponik tarım odaları, dış mekân seraları ve akıllı tarım gençlik kampları ile faaliyetlerine devam ederken, gelen talepleri ise pandemi sonrası değerlendirmesi bekleniyor.

Aynı zamanda online eğitimleri de bulunan ATA’nın (Akıllı Tarım Atölyeleri) bir özeti olarak kurgulanan Lider Çiftçi Kutu Oyunu, tarıma dair birçok bilgiyi içinde barındırıyor. Mahsulden, seraya, meteoroloji istasyonundan, sulama sistemlerine, otonom hava ve kara araçlarına kadar tarımın tüm katmanları eğlenceli ve akıcı bir şekilde sunuluyor.

"Gelecek nesillerimizin tarıma ilgisi olumlu yönde yükselecek"

TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, Tarım Kredi Gazetesine yaptığı açıklamada, tarımda genç istihdam oranının giderek düştüğünü ve tarım sektöründeki iş kollarına ilginin azaldığını belirterek, yeni neslin sektöre olan ilgisini yükseltmek gayreti içinde olduklarını söyledi.

Lider Çiftçi Kutu Oyununun Akıllı Tarım Atölyeleri ile ortak hedefler doğrultusunda bir strateji ile geliştirildiğini belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Çocuklarımız ve gençlerimiz ile doğru bir iletişim kurarak, onların dillerinden tarım ve teknolojinin fırsatlarını, faydalarını ve insanlığın sağlıklı gıdaya ulaşabilme serüvenini anlatan Lider Çiftçi Kutu Oyunumuz, sadece bizim değil başta Tarım Kredi Kooperatifleri ekosisteminin ve tüm Türkiye’nin başarısıdır.’’ dedi.

Yakın zamanda farklı dil seçenekleri ile tüm dünya ile tanışması planlanan Akıllı Tarım Atölyeleri, yüzünü Türkiye’ye dönmüş coğrafyalardan da talepler almaya başladı. Bu konu hakkında da görüş bildiren Yılmaz; ‘’Atölyelerimizin ihdas aşamalarında doğal yollardan kamuoyunun dikkatini çekmeye başlayan projemiz, çeşitli kanallar vasıtasıyla yurtdışından da talep almaya başladı.  Bu taleplerin kapasitesini belirlemek ve satış programını doğru yöntemler ile yapmak için, önümüzdeki dönemde ATA projesinin tarımı sevdirecek birçok ürününü dünyaya açmayı düşünüyoruz. Çünkü projemiz, tarım ve teknolojiyi odağına alması hasebiyle, yerli sektörümüzün bir sunumu niteliğinde. Akabinde taleplere göre ilerleme kaydedeceğiz.’’ dedi.