Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Mersin Bölgeye çelik silo tesisi

3 AĞUSTOS 2022

Mersin Bölge Birliği’ne bağlı Toprakkale Tarım Kredi Kooperatifi'nin çelik silo tesisinin inşaatı tamamlanarak ülkemiz tarımının hizmetine girdi.

Osmaniye’nin Toprakkale ilçesinde hububatın ilk günkü tazeliğinde, kaliteli olarak depolanıp tüketiciye ulaştırılmasında önemli bir yatırım olacak çelik silo tesisi hizmete açıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 14. Etap KKYDP Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında hibe desteği ile yapılan çelik silo tesisinin açılışı Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz ve protokol mensuplarının katılımıyla yapıldı.

Açılış törenine Vali Yılmaz, Osmaniye Milletvekilleri Mücahit Durmuşoğlu ve İsmail Kaya, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Kerim Üstün, Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Toprakkale Kaymakamı Ali İhsan Selimoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Tombul, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlmeç, Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Celep, Toprakkale Belediye Başkanı Mehmet Daşöz, Türkmen Belediye Başkanı Veli Fidan, Toprakkale İlçe Tarım ve Orman Müdürü V. Fatih Evin, Bölge Müdür Yardımcılarımız Mehmet Okkan, Ebubekir Kurt ve Bölge Birliğine bağlı kooperatif yetkilileri dışında kamu kurum ve kuruluşları il müdürleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile üreticiler katıldı. Açılışın ardından hayırlı olsun dileklerini ifade eden Vali Yılmaz ve protokol mensupları, çelik silo tesisini gezerek bilgi aldı.

4 bin ton kapasite

Toprakkale Tarım Kredi Kooperatifi'nin çelik silo tesisi, 6 bin metrekare alan üzerine kuruldu. Yük tartma kapasitesi 60 bin ton olan kantar ve 2 adet 2’şer bin ton toplamda 4 bin ton kapasiteli olan tesis ile bölgede yapılacak ürün alımlarının artırılması hedefleniyor. 

Toprakkale Tarım Kredi Kooperatifi tarafından mevcut hasat dönemi itibari ile hizmete alınacak yeni çelik silolarla daha fazla çiftçinin ürünü alınarak değerlendirilmesine imkân tanıyacak.

8,5 milyon liralık yatırım, 500 milyon TL’lik ürün alım hedefi

Ürün değerlendirme ve sözleşmeli üretim faaliyetlerine her geçen yıl hedef büyüterek ilerleyen Mersin Bölge Birliği,  2021 yılında yaklaşık 125 milyon TL’lik ürün alımı yaparken, 1,5 milyon TL’si hibe destekli yaklaşık 8,5 milyon liralık yatırım değeri olan çelik silo tesisi ile birlikte 2022 yılı ürün alım hedefini 500 milyon TL olarak belirledi.