Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Söğüt altın madeni açıldı

27 OCAK 2023

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş Söğüt Altın Madeni Tesis Açılışı ve İlk Altın Dökümü Töreni'nde konuştu. Katılanları selamlayarak kendilerini bir araya getiren Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ile yönetimine teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Gübretaş Maden Yatırımları uhdesinde bulunan Söğüt Altın Madeni'yle ilgili yatırım sürecini 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla başlatmıştık. Maden sahasında yapılan çalışmalar neticesinde 109 ton altın kaynağı ile 60 ton altın rezervi tespit edildi. Bir başka ifadeyle 3,5 milyon ons kaynağı 1,92 milyon ons rezerve tekabül eden bu altının bir an önce Türk ekonomisine kazandırılması için çalışmaları hızlandırdık." ifadelerini kullandı.

İlk etapta yıllık 2.5 ton üretim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, maden sahasındaki yatırım faaliyetleri üç ayrı faz olarak toplam 500 milyon dolara ulaşacak şekilde planlandıklarını belirterek şöyle devam etti:

"Bugüne kadar yaklaşık 70 milyon dolar yatırım gerçekleştirilerek projenin ilk kısmı tamamlandı. Daha önce söz verdiğimiz gibi tesis ilk altın dökümünü yapacak şekilde hazır hale getirildi. Bu tesis, ilk etapta yıllık 2,5 tona kadar altın üretme kapasitesiyle çalışacak. Kalan iki fazın yatırımlarını da üç yıl içinde neticelendirmeyi planlıyoruz. Böylece yıllık üretim miktarını inşallah yaklaşık 6,5 tona yükselteceğiz. Ülkemizin ortalama yıllık altın üretiminin 35 ton civarında olduğu dikkate alındığında söğüt altın madeninin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Burası tam kapasite ile faaliyete geçtiğinde ülkemizde en çok altın üretimi yapılan ilk üç madenden birisi olacaktır."

Ekonomiye önemli katkı

Söğüt Altın Madeni sahasında yaklaşık bin kişinin istihdam edildiğini anlatan Erdoğan, ilerleyen dönemlerde bu sayının 1300'ü bulmasını beklediklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Söğüt ve Bilecik ile birlikte Türkiye'nin ekonomisine önemli katkı sağlayacak tesisin hayırlı olmasını dileyerek emeği geçenleri tebrik etti.

Bilecik'e sadece altın madeni açılışı için gelmediklerini söyleyen Erdoğan, "Valilik önünde bizleri bekleyen Bilecikli kardeşlerimizle kucaklaşacağız. Bu vesileyle toplam yatırım tutarı 1 milyar 771 milyon lirayı bulan kamu ile 653 milyon lirayı olan özel sektör projelerinin resmi açılış sevincini vatandaşlarımızla birlikte Bilecik'te yaşayacağız. Ardından Bilecikli gençlerimizin heyecanına coşkusuna ortak olacağız. Müjdelerle açılışlarla hizmetlerle dolu bir programla yıllar sonra Bilecik ve Bilecikli kardeşlerimizle hasret gidereceğiz." diye konuştu.

En çok üretim yapan 3 işletmeden biri

Bilecik'e madencilik alanında önemli bir yatırım daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise, "2022 yılında 6,5 milyar dolarlık madencilik ihracatıyla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Son 20 yılda maden ihracatımızı yaklaşık 10 kat artırdık” dedi.

Bakan Dönmez, Söğüt Altın Madeni'nin üretim rakamıyla Türkiye'nin en fazla üretim yapan altın madenlerinden biri olacağını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Tam kapasite üretime geçtiğince yıllık ortalama 6,5 tonluk üretimiyle Türkiye'de en çok üretim yapan 3 işletmeden, 3 ruhsatımızdan birisi haline gelecek. 500 milyon dolarlık yatırım miktarıyla ilk etapta 1000, ilerleyen dönemlerde 1300 vatandaşımıza istihdam sağlayacak. Bugün 16 farklı madende altın üretimi gerçekleştiriyoruz. 2000 yılında neredeyse sıfır olan altın üretimimiz 2001 ile 2022 yılları arasında toplam 456 tona ulaştı. Son 5 yıllık altın üretimi ortalamamız 35 ton civarında seyrediyor. Bu nedenle altın madenciliğinde temel hedefimiz ihtiyacımızı yerli kaynaklarımızdan karşılamak, altın kaynaklı cari açığı azaltmak, bu alandaki yatırımı ve istihdamı artırmaktır. Cevherden mücevhere, Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli üretim rakamlarına yansıtmakta kararlıyız. Türkiye Yüzyılı'nın altın çağını Söğüt'ten başlatmaya ve dalga dalga tüm yurda yaymaya kararlıyız."

2 yıl gibi kısa sürede faaliyete geçti

Törende konuşan Tarım Kredi Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Yer altındaki değerlerimizi gün yüzüne çıkarmaya başlayacağız. 160 yıllık geçmişiyle ülkemizin en köklü kuruluşlarından birisi olan Tarım Kredi Kooperatifleri madencilik sektöründeki faaliyetlerine alt iştiraki olan Gübretaş Maden Yatırımları A.Ş ile 2021 yılı Ocak ayı itibariyle başlamıştır. 2 yıl gibi kısa bir sürede yatırım çalışmalarının ilk etabı bitirilerek tesisimiz altın dökümü yapabilecek şekilde hazır hale getirilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanım bu sürecin en başında vermiş olduğunuz hedef ve bugüne kadar verdiğiniz kıymetli desteklerinizden dolayı şahsım ve kurumum adına şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Tarım Kredi öncü rol oynuyor

Konuşmasında Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında bilgiler veren Aydın, “Tarım Kredi Kooperatifleri bünyesinde bulundurduğu 5’i İstanbul Sanayi Odası 500 içinde olmak üzere toplam 18 şirketi 20 binin üzerinde çalışanı ve yaklaşık 800 bin çiftçi ortağıyla tarım sektöründe öncü bir rol oynayarak ülkemizin büyüme ve kalkınmasında katkı sunmayı sürdürmektedir. Esas faaliyet alanımız olan tarım sektöründe çiftçilerimizin başta gübre, tohum, zirai ilaç, akaryakıt ve hayvan yemi olmak üzere tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılayıp bunun neticesinde ürettikleri ürünleri çiftçilerimizden geri alıp işleyerek marketlerimiz aracılığıyla tüketicilerimize ulaştıran büyük bir ekosistemi yönetiyoruz. Başka bir ifadeyle tarladan sofraya ya da uçtan uca gıda zinciri diyebileceğimiz bu organizasyonu ülkemizde yapabilen tek kuruluş olarak bu sistemin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılabilmesi için çalışmalarımıza devam etmekteyiz.” şeklinde konuştu.

2023 yılında 100 milyar TL ciroya ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Aydın “Bugün itibariyle ülkemizin en önemli altın rezervlerinden birine sahip olan Söğüt altın madeni tesisimizi de ekonomimize kazandırmanın gururunu yaşamaktayız. Sayın Cumhurbaşkanım bu vesileyle kıymetli destekleriniz için zatıalinize şükranlarımı sunuyor, ayrıca projemizin hayata geçmesinde emeği geçen ilgili bakanlıklarımıza kurum ve kuruluşlarımıza, bölge halkımıza ve maden şirketimizde çalışan değerli mesai arkadaşlarıma teşekkür eder, yatırımımızın milletimize hayırlı olmasını dileriz.” ifadelerini kullandı.

İlk altını Cumhurbaşkanı Erdoğan döktü

Konuşmasının ardından Erdoğan'a, Gübretaş Maden Yatırımları AŞ Genel Müdürü Halit Semih Demircan, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından maden yatağının "Akbaştepe" ve "Korudanlık" adlı iki cevher damarından çıkarılan altın madeni günün anısına hediye edildi.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, milletvekilleri, MKYK üyeleri ve Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yöneticileri ile şirket idarecileri katıldı.

Daha sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokol üyeleri, kurdele keserek tesisin açılışını yaparak ilk külçe altını döktü.