Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Tarım Krediyle fındıkta verim artışı sağlandı

1 TEMMUZ 2021

GÜBRETAŞ tarafından geliştirilen ve Tarım Kredi Kooperatifleri ortaklarının bahçelerinde uygulanan yeni fındık taban gübresi, Sakarya’da verim artışı sağladı. Üretici Nurhan Filicioğlu, 20 dönüm fındık bahçesinde 2 tondan fazla artış olduğunu söyledi.

Üreticinin daha önceki yıllarda kullandığı klasik taban gübresi yerine GÜBRETAŞ'ın fındığa özel taban gübresi Çotonak Fertil'i kullanan üretici yeni üründen memnun kaldı. Bahçede gübrelemenin yanı sıra bitki koruma uygulamasını da programlayan GÜBRETAŞ, bu sayede son yıllardaki ani iklimsel değişikliklere bağlı olarak fındıkta yaygınlaşıp verim kayıplarına neden olan külleme ve mildiyö hastalıklarının da önlenmesini sağladı. Önerilen bu bitki besleme ve bitki koruma programı, fındık bahçesindeki verimi artırdı. Ayrıca, dane sayısı fazlalaşarak, ikili-üçlü çotanak yerine dörtlü-altılı çotanaklar oluştu. İyi bakım sayesinde bahçelerdeki kalite de artarak ince kabuklu, iri ve içleri dolu fındıklar meydana geldi.

“Tarım Kredi’nin yakın ilgisiyle değişimi gördük”

Sakarya’nın Kocaali ilçesinde üretim yapan Kooperatif Ortağı Nurhan Filicioğlu, Tarım Kredi Kooperatiflerinin yakın ilgisiyle fındık ağaçlarındaki güzel değişimi izlediklerini söyledi. Yaklaşık 20 yıldır fındık yetiştiriciliği yaptığını belirten Filicioğlu, 120 fındık ağacının bulunduğu bahçede, Tarım Kredi Kooperatif yetkilileri tarafından kendisine bir program sunulduğunu ifade etti.

“Tarım Kredi’ye 5 yıldır ortaklığım var ve çok memnunum"

Filicioğlu, "Tarım Kredi Kooperatifindeki arkadaşların bize söylediği programa uygun şekilde bakım, gübreleme ve ilaçlama yaptık. Ağaçlar daha canlı ve dirençli hale gelirken, yeni sürgün sayısının ve çotanakların arttığını gördük. Yüzde 25’in üzerinde verim artışı oldu. Bu artıştan çok memnun kaldık. Ürünlerimizi de Tarım Kredi alarak ikinci bir destek daha vermiş oldu. Paramızı da hemen ödeyerek bizi kazançlı hale getirdi. 5 yıldır ortaklığım var ve çok memnunum" dedi. 

Beklentisinin çok üzerinde bir sonuç elde ettiği için mutlu olduğunu belirten Filicioğlu, "Tüm üretici arkadaşlara da bilinçli tarım yöntemlerini kullanmalarını ve yeniliğe açık olmalarını tavsiye ediyorum. Böyle başarılı fındık verimine katkılarından dolayı emeği geçenlere teşekkür ediyorum." diye konuştu.