Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Tarım teknolojileri Tarım Kredi ile ilk kez TEKNOFEST’te

29 EYLÜL 2020

Türkiye'nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağının artırılmasının hedeflendiği, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020, Gaziantep'te farklı etkinliklerle tamamlandı. Bu yıl 100 binden fazla yarışmacının başvurduğu organizasyonda Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, teknoloji şirketi TARNET’in sergilediği projelerle damga vurdu.

Gaziantep'in ev sahipliğinde Ortadoğu Fuar Merkezinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2020, dolu dolu geçen etkinliklerle tamamlandı. Festivalde, 21 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarına başvuruda bulunan 100 binin üzerinde gençten yaklaşık 5 bini finalist olarak yarıştı.

"Milli Teknoloji Hamlesi" sloganı ile yola çıkan ve Türk insanının teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen TEKNOFEST’te tarım teknolojileri üzerine çalışmalarını sürdüren Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki TARNET, çiftçilerin traktörle sürme, ekim ve ilaçlamada kullanmak amacıyla hazırladığı sistemleri sergiledi.

 

Tarım ve teknolojiyi buluşturan fikirler

TEKNOFEST etkinlikleri kapsamında düzenlenen pek çok yarışmanın finalistleri fuarda projelerini tanıtma imkanı buldu. TARNET tarafından düzenlenen Tarım Teknolojileri yarışmasına gelen 763 başvurunun arasından finale kalan 32 takım hünerlerini ortaya koydu. Finalistler tarım ve teknolojiyi bir araya getirerek üretim sürecinde yaşanan problemlere çözümler üretmeye çalıştı.

Tarım Teknolojileri Yarışmasında birinciliği Ragribot Takımı kazandı. “Mobil Uygulama Kontrollü Tarım Robotu” projesi ile birinciliğin sahibi olan Ragribot takımı, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı. İkinciliği, çay hasadı için geliştirilen “Uzaktan Kontrollü Hasat Makinesi” ile Algan Teknoloji takımı alırken, Üçüncülüğü BTUSECT takımı aldı.

 

Tarımda verimlilik ve tasarruf için teknoloji

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, yarışmaya gösterilen ilgiden memnun olduklarını söyledi. Poyraz, “Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar’a, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar’a ve tüm Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı çalışanlarına ve gönüllülerine, paydaş kuruluşlara ve TARNET Tarım Teknolojileri Yarışma Alanı’nı ziyaret eden başta sayın Cumhurbaşkanımıza, tüm bakanlarımıza, kurum yöneticilerine ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Tabii en büyük teşekkür ve tebriğimi finallere kalan ve kalamayan proje üreticisi yarışmacı gençlerimize ve takımlarımıza yapıyorum. Aslında onların hepsi bizim gönlümüzün birincisi oldu. Bizim TEKNOFEST'teki amacımız, gençlerimizi bu alana yönlendirmek ve farkındalık çalışması yapmak. Tabi ki yarışmalarda arkadaşlarımız birçok ürünü buraya getiriyorlar, belki biz buradaki ürünleri yarın ticarileştireceğiz. Asıl amacımız tarım teknolojilerinde farkındalığı oluşturmak, yani bir şekilde gençlerimizin bu alana katılmasını sağlamak” diye konuştu.

 

ZİHA’yla maliyet azalacak verim artacak

Tarım Kredi olarak tarımda verimliliği artırmak ve teknolojinin sağladığı kolaylıkları Tarım Kredi ortaklarına sunmak için projeler geliştirdiklerine işaret eden Poyraz, “Günümüz dünyasında teknoloji her geçen gün yoğun bir şekilde kullanılıyor. Özellikle tarımsal üretimde verimlilik ön plana çıktı. Maliyetlerin aşağı çekilmesi hususunda yüksek teknolojik ürünler kullanılması önemli avantajlar sağlıyor. Biz de ZİHA (Zirai İnsansız Hava Aracı) ile özellikle ilaçlama noktasında normal geleneksel yöntemlerin dışında bir alternatif oluşturarak maliyetleri aşağıya çekme konusunda bir çalışma yaptık. ZİHA ile geleneksel yöntemlere oranla süreyi dörtte bir oranında düşürüyoruz. ZİHA ile mayıstan temmuzun sonuna kadar çeltikte yoğun bir çalışma gerçekleştirdik ve ZİHA'da gördük ki ilaçta çok ciddi faydası oluyor. Neredeyse yüzde 50'ye yakın ilaç tasarrufu sağladı. En önemlisi de insan sağlığı. Çünkü traktörle ya da elle ilaçladığınızda, bu zirai ilaçlar aynı zamanda insan sağlığına zarar verebiliyor. Projemiz insan sağlığı açısından büyük bir avantaj, çünkü ilaçlamayı tamamen makine yapıyor. İnsanların ilaçla temasını sıfıra indiriyor. Bir diğer özelliği de su tüketimini 10’da bir miktarda azaltıyor. Geleneksel yöntemlerde ilacı verirken suyla karıştırmanız gerekmekte. Traktörle yapılan ilaçlama sırasında da tarlada yüzde 5 oranında zayiat gerçekleşmekte. Bu önemli bir oran. Türkiye’de yalnızca çeltik üretimini ele alırsak, ZİHA kullanımıyla yıllık 75 milyon lira gibi bir avantajımız ortaya çıkacak.  

 

Çiftçi uydu verilerine göre traktör kullanacak

Tarım Kredi Kooperatiflerinin teknoloji alanındaki bir diğer yeniliği olan TARKİP de TEKNOFEST’te yoğun ilgi gördü. Tarlada traktör kullanımı için uydu verilerinden yararlanılmasını sağlamayı amaçlayan manuel dümenli sistem, çiftçilerin girdi maliyetlerinin azaltılmasını hedefliyor. Proje hakkında bilgi veren TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz, çiftçilerin tarımsal üretimine katkı sağlamak amacıyla çeşitli tarım teknolojileri üzerine çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Çiftçinin tarım üretiminde gübreleme, tohumlama, ilaçlama, enerji, iş gücü ve akaryakıt gibi girdi maliyetleri olduğunu belirten Yılmaz, bu girdi maliyetlerini düşürdüklerinde çiftçilere ciddi avantaj sağlayacaklarını dile getirdi.

TARNET olarak tarım teknolojileri üzerine birçok çalışmaya imza attıklarını anımsatan Yılmaz, "Hazırladığımız manuel dümenleme sisteminde arazide Gerçek Zamanlı Kinematik (RTK) cihazımız yer alacak. Bu sistem 189 uyduyla haberleşiyor, arazide belirlenen alanlar santimetreler seviyesine getirilebiliyor. Şimdi manuel olarak bu sistemi gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu alanda yabancı ürünler var, Türkiye'de bu bir ilk. İnşallah yıl sonuna kadar bunu bir otonom haline getirmeyi hedefliyoruz." İfadelerini kullandı.