Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Tarımsal üretime yatırım desteği

6 TEMMUZ 2020

Piyasada fiyat dalgalanmasının önüne geçmenin yanında sürdürülebilir tarımsal üretiminin önünü açmak ve üretim alanlarının genişletilmesi amacıyla kurulan TK Sera, Ankara Polatlı 2. Organize Sanayi Bölgesinde TKDK desteği ile 37 bin metrekare arazi üzerinde, 5 bin metrekare kapalı alan olarak çiftçiye örnek olacak modern ve teknolojik bir yapıya sahip soğan depolama ve işleme tesisi inşaatına başladı.

Tarımda mevsimsel dalgalanmalar ve buna bağlı olarak arz-talep dengesizliğinden kaynaklı fiyat değişimlerinin önüne geçmek amacıyla Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olarak kurulan TK Sera, yeni yatırımlarla ülke tarımına ve çiftçilerimize yeni kaynaklar oluşturmayı sürdürüyor.

2020 yılı içerisinde Muğla/Fethiye – Mersin sahil hattında 6 adet depo ürün işleme, paketleme tesisini hizmete alan TK Sera, tarımsal üretimin önünü açmak ve üretim alanlarının genişletilmesi amacıyla 2020 yılı içinde yeni yatırımlara imza atmaya devam ediyor.

Polatlı’da soğan depolama ve işleme tesisi

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr.Fahrettin Poyraz, Tarım Kredi şirketlerinden TK Seranın mevsimsel şartlar, dış etkenler, arz-talep dengesizliğinden kaynaklı piyasa dalgalanmalarına çözüm oluşturmak adına birçok yeni yatırım planladığını belirtti.

TK Seranın Ankara Polatlı’da 2020 yılı içerisinde sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla, 5 bin metrekare kapalı alanda TKDK desteği ile modern ve teknolojik bir yapıyla çiftçiye örnek olacak şekilde bir soğan depolama ve işleme tesisi yapacağını açıklayan Poyraz, “Amacımız piyasada fiyat dalgalanmalarının önüne geçmenin yanında sürdürülebilir tarımsal üretiminin önünü açmak ve üretim alanlarının genişletilmesi olacak. Bu yönde TK Sera bünyesinde 2020 yılı içerisinde birçok yeni yatırımın temelini atacağız” dedi.

Kapasite 20 bin metrekareye çıkarılacak

Geçen yıl kış sezonunda özellikle patates ve soğan fiyatları üzerinden spekülatif hareketlerle hem üreticilerin hem de tüketicilerin mağdur edildiğini hatırlatan Poyraz, “Böyle acı senaryoların tekrar etmemesi amacıyla planlamalarımızı yaptık. Tarım ve Orman Bakanlığımızın da talep ve destekleri ile TK Sera ile gerekli adımları atıyoruz. Bu kapsamda Ankara Polatlı 2. Organize Sanayi Bölgesinde 37 bin metrekare arazi üzerinde 5 bin metrekare kapalı alan olarak soğan depolama ve işleme tesisi inşaatına başladık. Eylül ayında hizmete girmesi planlanan tesisin, 2021 yılında kapalı alan kapasitesinin 20 bin metrekareye çıkarılmasını planladık” diye konuştu.

Sözleşmeli üretimde pilot uygulamalara başlandı

TK Seranın 2020 yılı yatırım programı içerisinde Polatlı’daki tesisin önemli yer aldığını vurgulayan Genel Müdür Poyraz, TK Seranın seracılığın yanında yeni yatırımlarına paralel olarak sözleşmeli üretim de yapacağını belirtti.

“2020 yılında patates, soğan ve örtü altı yaş sebze grubunda sözleşmeli üretimde pilot uygulamalara başlandığı” bilgisini veren Poyraz, “TK Sera, üreticiler için tohum, fide, gübre, ilaç gibi girdilerini temin edecek. Üreticilerin hasat ettiği tüm ürünleri alacak ve hasattan elde edilen ürünlerin gıda laboratuvarlarında analizini yaptırarak gıda güvenliğine de katkı verecek. Hasattan elde edilen ürünlerin hızlı, doğru ambalajla ve tazeliği ile tüketiciye uygun fiyattan sunulması amacıyla da hizmet verecek. TK Sera, yeni yatırımlarımızla büyümeye ve tarım paydaşlarını büyütmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.