Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

TK Sera tarımsal üretim yatırımlarına devam ediyor

5 KASIM 2020

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraklerinden TK Sera AŞ ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) arasında, soğanın raf ömrünü uzatmaya yönelik proje kapsamında soğuk hava depolama paketleme tesisi yatırımı için sözleşme imzalandı.

Piyasada fiyat dalgalanmasının önüne geçmenin yanında sürdürülebilir tarımsal üretiminin önünü açmak ve üretim alanlarının genişletilmesi amacıyla kurulan TK Sera, yeni yatırım ve işbirliklerine hız kesmeden devam ediyor.

TK Sera’nın Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma Programı destekleri 8. Başvuru Çağrısı döneminde TKDK Ankara İl Koordinatörlüğüne sunduğu Makine ve Ekipman Hibe Desteği projesi onaylandı. Bu kapsamda taraflar arasında sözleşme imzalandı. Projeyle TK Sera AŞ, hasat edilen soğanı yaklaşık yüzde 40 fire veren geleneksel saklama yöntemleri yerine soğuk hava deposunda saklayacak ve böylece ürünün raf ömrü 8-10 ay uzayacak.

Söz konusu projeyle ilgili protokol Tarım Kredi Merkez Birliği Pazarlama Daire Başkanı İlyas Kılıç, TKDK Ankara İl Koordinatörü Emre Yeniay ve TK Sera Genel Müdürü Mahmut Candan tarafından imzalandı.

Polatlı'da kurulacak yıllık 24 bin ton işleme kapasitesine sahip tesis, saatte 10 ton kapasiteli ayıklama, boylama, tartı ve ambalaj işlemlerini yapabilecek üniteye de sahip olacak. Yapım ve inşaat işlerini kendi bütçesiyle yapacak olan şirket, soğutma sistemleri, boylama hattı, taşıma ve istifleme gibi makine ekipmanlarını TKDK hibesiyle alacak.

Polatlı 2. Organize Sanayi Bölgesinde 6 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 38 bin metrekare alan üzerinde kurulacak tesis yatırımıyla 34 kişilik istihdam sağlanacak. Öte yandan üretici ve tedarikçi firmalar, AB standartlarında bir tesiste ürün depolamanın sağladığı avantajlara kavuşacak.