Güncelleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen bekleyiniz

İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Önizleme İşleminiz Yapılıyor

Lütfen Bekleyiniz.

Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

ZİHA İnegöl’de meyve ağaçları için havalandı

3 HAZİRAN 2021

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri teknoloji şirketi TARNET tarafından geliştirilen ve ilk olarak çeltik tarlalarında uygulamaya başlanan Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA) Projesi, bir ilki daha gerçekleşirdi. İnegöl Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında ZİHA’lar Türkiye’de ilk kez meyve bahçelerinin ilaçlanmasında kullanıldı.


Tarımsal üretimin her alanında ülke çiftçisinin en büyük destekçisi olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, gelişen teknolojiyi yakından takip ederek çiftçilerle buluşturmaya devam ediyor. Tarım Kredi iştiraki TARNET tarafından geliştirilen ve 2020 yılında çeltik tarlalarının ilaçlanması için uygulanmaya başlanan Zirai İnsansız Hava Aracı (ZİHA), Türkiye'de ilk kez İnegöl'de meyve bahçelerinin ilaçlanmasında kullanıldı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri teknoloji iştiraki olan TARNET tarafından geliştirilen iş modelinde, çiftçilerin ilaçlamada büyük efor sarf etmelerinin önüne geçilerek; zamandan, sudan, fazla ilaçlamadan, yüksek ve dik yamaçlarda bulunan ağaçların dahi sorun teşkil eden ilaçlama yöntemlerinin ötesine geçiliyor. Tarım Kredi Kooperatifleri, İnegöl Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu teknolojiyi tarım sektörüne kazandırdı.

ZİHA ile meyve bahçelerinin ilaçlanması adına Deydinler Mahallesinde tanıtım programı yapıldı. Programa, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, Balıkesir Bölge Müdürü Hilmi Tunahan Eyice, TARNET Genel Müdürü Huzeyfe Yılmaz ile şirket yöneticileri, çalışanlar ve vatandaşlar katıldı.

İlaç ve sudan ciddi tasarruf sağlayan ZİHA'ların yakın gelecekte ülke genelinde bu amaçla kullanılmasının önü açıldı. Kullanılan bu yeni teknoloji ile ZİHA'lar, havadan ilaçlama yaparak ilacı küçük zerrecikler halinde ağaçların üzerine daha homojen bir şekilde dağıtırken, ZİHA pervanesinin oluşturmuş olduğu hava akımı ve yer çekimi etkisiyle de ağacın alt kısımlarında bulunan meyveler dahi homojen şekilde rahatlıkla ilaçlanabiliyor. Doğru ve homojen ilaçlamanın yanı sıra ZİHA'lar ile yaklaşık % 80-90 oranında bir su tasarrufu ve % 30 oranında ilaç tasarrufu sağlanıyor.

ZİHA, ülke tarımında önemli rol üstlenecek


Programda konuşan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Köksal Kacır, TARNET ile İnegöl Belediyesi ortaklığıyla gerçekleştirilen meyve bahçelerinin ZİHA ile ilaçlanması projesinin ülke tarımı için yeni bir sayfa açtığını belirterek, “Bugün Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 158 yıllık köklü geçmişinden aldığı güçle Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi olarak önemli bir projeye daha imza atmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Tarımsal üretimde kooperatifçilik denildiğinde akla ilk gelen kurum olan Tarım Kredi Kooperatifleri, tarımsal üretimin iktisadi yönü bir yana 84 milyon vatandaşımıza gıda temini hususunda da görev yapmaktadır. Bir buçuk asırlık tecrübemiz ve sahip olduğumuz potansiyeli ile ülke tarımı ve ekonomimizi daha da ileriye taşımak için hizmet vermekteyiz. Bugün dünya genelinde yaşanılan Kovid 19 pandemi süreci de bir kez daha göstermiştir ki her alanda özellikle de tarım alanında dijitalleşme kritik öneme sahiptir ve bir milli güvenlik meselesidir. Bu kapsamda özellikle drone sistemlerinin tarım uygulamaları genişletilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır. Nasıl ki İHA ve SİHA'lar ülke sınırlarında ve milli güvenlik için yürütülen harekâtlarda önemli rol oynamaktadır, dronelar da tarım sektöründe ülkemizin ve milletimizin geleceği için önemli roller üstlenecektir. İşte tam da bu noktada; Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bu teknolojiye ülkemizin her tarafından hizmet vermekte olan Kooperatiflerimiz aracılığı ile çiftçilerimize bu hizmeti ulaştırmak istiyoruz. Bu hizmet sayesinde çiftçilerimiz herhangi bir işlem yapmadan ilaçlama yapmak istedikleri tarihi bildirerek sadece kooperatiflerimizden randevu alacak, kooperatiflerimiz ve iştiraklerimizdeki uzman personel tarafından bu hizmeti çiftçimize sağlanacaktır." dedi.

Türkiye’de ilk kez ZİHA ile meyve bahçesi ilaçlaması yapıldı


Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, TARNET’in 2020 yılından bu yana ZİHA için AR-GE ve saha çalışmaları yaptığını belirtti. Poyraz, “Yaklaşık 1 ay önce Ordu'da fındık bahçelerinde ve bugün de güzel Bursa'mızın dünyaca ünlü İnegöl'ünde rekabetin yoğun olduğu tarımda, oyun değiştirici ZİHA'larımız ile çalışmalarımızın meyvelerini toplamaya başladık. Başta İnegöl Belediye Başkanı Sayın Alper Taban'ın ve tüm ekibinin tarıma, çiftçilerimizin sorunlarına, gıda sağlığına verdikleri önem ve teknolojik yeniliklere ZİHA gibi yerli ve milli bir ürün ile verimlilik katmaya ve çiftçilerimizin girdi maliyetlerini düşürmeye karar vermeleri ile İnegöl'de meyve bahçelerine yönelik ilaçlamalara başladık. Başarılı olan çeltik bitki koruma programı Ar-Ge çalışmaları doğrultusunda meyve bahçelerine yönelik özgün Ar-Ge programını İnegöl Belediyesi, Balıkesir Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birliği ile hayata geçirdik. Hızlı bir şekilde tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılacak olan tarımda insansız hava araçlarının öncüsü olan ZİHA, gelen talepler doğrultusunda Tarım Kredi Bölge Birliklerinde çiftçilerin hizmetine sunuluyor. Nisan ayı başından bu yana, İnegöl Belediyesi ortak koordinasyonu ile Ar-Ge meyve bahçe arazilerinde, üreticiler ile birlikte sürdürülen ZİHA çalışmalarında, geleneksel yöntemlerle meyve bahçelerinde yapılan ilaçlamanın yaklaşık olarak dörtte biri kadarının bitki yüzeyine tutunması ve geri kalan kısmının havaya ve toprağa karışması engellenerek, gıda sağlığı azami ölçüde korunurken, bitki sağlığı da ZİHA'lı meyve bahçe ilaçlaması sayesinde tolere edilebilir seviyelere çekildi" diye konuştu.

Bu işin ispatını gerçekleştirmiş olduk


İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, programda yaptığı konuşmada, "Bugün güzel ve yenilikçi bir çalışmayı hayata geçiriyoruz. Çok kıymetli bir işin tanıtımını gerçekleştiriyoruz. İnegöl Belediyesi olarak da tüm çalışma arkadaşlarımız yenilikçi ve gelişimciliği arzu eden, bunu açık bir ekosisteme çeviren bir mahiyete dönüşüyor. Her gün tüm çalışma arkadaşlarımız daha ne olabilir, tarımda, ekonomide, turizmde ne yapabiliriz, diğer sektörlerde neler yapmalıyız gibi inovatif yaklaşımlarla yenilikleri aramaya devam ediyor. TARNET aracılığıyla yapılan işbirliği neticesinde burada bir şeftali bahçemizin 5 dönümlük alanında arkadaşlarımız ilk bahçe ilaçlamasını gerçekleştirdiler drone ile 3-4 kez denemeler yapıldı. Burada neler denendi; etkin ilaçlama yapılabiliyor mu? Takdir edersiniz ki traktör bahçede her yere giremeyebiliyor. İnsan gücüyle, el gücüyle yapılan işlerde de belirli standartlar sağlanamayabiliyor. Buradan hareketle bahçede ağaçların her noktasına etkin ilaçlama yapılabiliyor mu şeklinde bir takım denemeler yaparak arkadaşlarımız bu işin ispatını gerçekleştirmiş oldu. Bundan sonraki süreçte de hasat dönemine kadar normal ilaçlama ve drone ile ilaçlama arasındaki farkı görüyor olacağız" ifadelerini kullandı.

Teknolojiyi kullanmak her alanda önemli


İnegöl Kaymakamı Eren Arslan da "Her alanda çağın gerektirdiği modern teknikleri kullanmak çok kıymetli. Bu anlamda bugün örnek bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Tüm Türkiye'de de yaygınlaşması, üretimimizi sağlıklı şekilde sağlayacak modelin tüm ülkeye yayılmasını temenni ediyorum. Teknolojinin sağladığı imkanları tüm alanlarda kullanmak ve üretim maliyetlerini aşağıya çekmek tarımda da çok önemli. İnegöl 128 bin dekar alanda üretim yapan, özellikle meyvecilikte ön planda olan bir şehir. Yaklaşık 1 milyara yakın bir katma değeri ülkemiz ekonomisine sağlayan kıymetli çiftçilerimize teşekkür ediyorum. Bugün ZİHA olarak adlandırılan ve örnek bir uygulama olarak teşkil eden uygulamanın hem şehrimize hem ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından ZİHA'larla meyve bahçeleri ilaçlanarak uygulamalar yapıldı, ayrıca ZİHA'ların detaylı tanıtımları gerçekleştirildi.